Przejdź do treści

20.03.2023

Prognoza synoptyczna na 12 tydzień roku (20-26.03.2023)

Po bardzo ciepłym i wiosennym weekendzie przyszły tydzień pod znakiem przedwiośnia. Silna cyrkulacja strefowa z zachodu na wschód spowoduje napływ umiarkowanie ciepłych mas powietrza znad Atlantyku nad Europę. W całym kraju temperatury dodatnie, zarówno w dzień, jak i w nocy, bez przygruntowych przymrozków. Jeśli wystąpią opady, to tylko deszczu, jedynie wysoko w górach opady mieszane. Gdzieniegdzie pojawią się pierwsze wiosenne burze.

W poniedziałek przez Polskę będzie się przemieszczał front chłodny z przelotnymi opadami deszczu lub krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe słabe burze. W Beskidzie i Bieszczadach może się pojawić deszcz ze śniegiem, a w Tatrach śnieg. Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem około 8°C, w centrum około 12°C, a najcieplej na wschodzie do 15°C. Wiatr w czasie burz i na południowym wschodzie porywisty. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

We wtorek nieco więcej chmur. Na przeważającym obszarze kraju opady deszczu, w Beskidach i Bieszczadach deszcz ze śniegiem, a w Tatrach śnieg. Umiarkowanie ciepło, od 7°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

W środę przez północną i centralną Polskę będzie się przemieszczać strefa opadów deszczu i tylko południe kraju pozostanie pogodne. Odrobinę chłodniejszy poranek w kotlinach Podkarpackich i na Suwalszczyźnie, tam termometry rano pokażą 2°C. W dzień również tam najchłodniej około 9°C, natomiast na Dolnym Śląsku do 17°C. Wiatr przez cały dzień będzie porywisty.

W czwartek kolejny deszczowy front będzie obniżał temperaturę na północy kraju, do około 9°C, podczas gdy w Małopolsce i na Podkarpaciu, za sprawą przejaśnień, temperatura wzrośnie do 16-18°C. W całym regionie wzrośnie również prędkość wiatru, miejscami na zachodzie w porywach do 60 km/h.

W piątek na Bałtyku pojawi się głęboki niż, który będzie miał wpływ na pogodę w całym kraju. Pogoda będzie bardzo dynamiczna. Na północy pojawią się burze oraz przelotne opady deszczu, które mogą mieć okresami natężenie umiarkowane. Najchłodniej będzie nad morzem około 9°C, a najcieplej ponownie w Małopolsce i na Podkarpaciu do 16-17°C. Wiatr na Pomorzu w porywach do 75 km/h, miejscami nad morzem do 85 km/h.

Sobota i Niedziela z zachmurzeniem zmiennym i przelotnym deszczem, gdzieniegdzie pojawią się burze. Temperatura maksymalna od 8°C na północy do 14-16°C na południu. W całym kraju będzie występował porywisty wiatr. Najsilniejsze porywy wiatru będą nad morzem, nawet do 85 km/h, podczas burz do 70 km/h.