Przejdź do treści

08.04.2024

Prognoza synoptyczna na 15. tydzień roku (08-14.04.2024 r.)

Początek tygodnia ze słoneczną pogodą, tylko na północy zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego i tu miejscami słabo popada. Ciepło. W nocy z wtorku na środę i w środę przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami na północy pojawią się burze. Za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze.

Tatry, 07.04.2024 r., Fot. Witold Kaszkin |IMGW-PIB

Tatry, 07.04.2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W poniedziałek niemal w całym kraju dużo słońca, tylko na północy więcej chmur, a nad morzem możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 27°C na południu, chłodniej nad samym morzem, około 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, w obszarach podgórskich w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek dużo słońca już w całym kraju. Wieczorem na zachodzie zacznie przybywać chmur i na północnym zachodzie pojawią się pierwsze przelotne opady deszczu. Nadal ciepło, z temperaturą maksymalną od 22°C na północy do 26°C na południu kraju, chłodniej nad samym morzem, około 15°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, miejscami na zachodzie i południu w porywach do 55 km/h. W górach porywy wiatru do 70 km/h.

W środę  już w nocy oraz w dzień od zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie front atmosferyczny. Pochmurno z opadami deszczu, a na północy miejscami burze. Temperatura od 11°C do 15°C na przeważającym obszarze kraju, cieplej na wschodzie, 20-22°C, chłodniej nad morzem i w kotlinach sudeckich, 9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Wiosenne tulipany, Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska |IMGW-PIB

Wiosenne tulipany. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże i tu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, chłodniej nad morzem, około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy, w centrum i na wschodzie porywisty, z kierunków zachodnich.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na południu małe. Miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C, chłodniej w kotlinach górskich, 13-14°C, nad morzem około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy i miejscami na wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 21°C, chłodniej w rejonach podgórskich, 15°Cm i nad morzem – około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, zachodni, na północnym zachodzie południowo-zachodni.

W niedzielę zachmurzenie duże z opadami deszczu, tylko na południu i południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane i tu bez opadów. Temperatura maksymalna od 12-13°C na północy i zachodzie, około 18°C w centrum, do 20-22°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Mazowsze, kwiecień 2024 r., Fot. Izabela Adrian |IMGW-PIB

Mazowsze, kwiecień 2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB