Przejdź do treści

10.04.2023

Prognoza synoptyczna na 15 tydzień roku (10-16.04.2023)

Cieplejsze powietrze, które napłynęło nad Polskę w świąteczny weekend, pozostanie nad naszym krajem również w najbliższych dniach. Jedynie przejściowo w drugiej części tygodnia zrobi się nieco chłodniej, głównie na zachodzie kraju, lecz przez całą dobę temperatura powietrza będzie „na plusie”. Niestety nie zabraknie deszczu, szczególnie w zachodniej połowie kraju. 

W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami, szczególnie we wschodniej połowie kraju padał będzie deszcz, również tam możliwe są burze. W trakcie burz spaść może do 10 mm deszczu. Przed południem miejscami możliwe są jeszcze mgły, które będą ograniczały widzialność do około 200 metrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 12°C do 16°C, nieco chłodniej będzie tylko nad morzem, od 9°C do 11°C oraz na Podhalu, około 7°C. Słaby wiatr wiał będzie z kierunków wschodnich. W trakcie burz możliwe są porywy wiatru do 50 km/h.

Kwiecień 2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB
Kwiecień 2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB

We wtorek na wschodzie kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i tam bez opadów. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno, ale z większymi przejaśnieniami. Miejscami padał będzie deszcz, a na zachodzie, w centrum oraz południu możliwe są również burze. Rano lokalnie możliwe są mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Najcieplej na wschodzie i w centrum, od 14°C do 16°C, najchłodniej natomiast na zachodzie, nad morzem oraz w kotlinach górskich, od 8°C do 10. Wiatr tylko na wschodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany i okresami porywisty, tylko nad morzem okresami silny, południowo-wschodni i południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem oraz w czasie burz wiatr w porywach osiągać może do 60 km/h.

Początek sezonu wegetacyjnego, Kwiecień 2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB
Początek sezonu wegetacyjnego, Kwiecień 2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Padał będzie deszcz, a na w centrum i na południowym wschodzie chwilami opady mogą mieć natężenie umiarkowane. Najchłodniej będzie na południowym wschodzie, od 6°C do 8°C, na pozostałym obszarze temperatura maksymalna wyniesie od 11°C do 16°C; chłodniej będzie tylko na Podhalu, około 4°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie na ogół z południa i południowego wschodu.

W czwartek najwięcej chmur i opadów na zachodzie kraju. W tej części kraju też najchłodniej, od 9°C do 12°C. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym wschodzie okresami wzrastać będzie do dużego i tam padać może przelotny deszcz. W najcieplejszym momencie dnia od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, za zachodzie zachodni, na pozostałym obszarze południowo-wschodni i południowy.

W piątek na zachodzie i południowym zachodzie pochmurno i opady deszczu, chwilami bardziej intensywne. W strefie opadów temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 11°C. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże, a najwięcej przejaśnień spodziewamy się na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna w centrum i na wschodzie wyniesie od 13°C do 17. Wiatr będzie na ogół słaby, na wschodzie południowo-wschodni, na pozostałym obszarze północno-zachodni i północny.

W sobotę i niedziele najwięcej słońca na wschodzie i w centrum, natomiast zachmurzenie duże i opady deszczu możliwe są głównie na zachodzie i południu kraju. Najcieplej w dalszym ciągu we wschodniej połowie kraju, od 14°C do 17°C, najchłodniej natomiast na zachodzie i północy, od 8°C do 12°C. We wschodniej połowie kraju wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na pozostałym obszarze wiatr będzie słaby. Wiatr wiał będzie na ogół z południa i południowego wschodu.