Przejdź do treści

22.04.2024

Prognoza synoptyczna na 17. tydzień roku (22-28.04.2024 r.)

Przez większą część tygodnia dominować będzie chłodna aura, często z nocnymi przymrozkami i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet śniegu. Kolejny weekend to zdecydowane odwrócenie trendu – zrobi się pogodnie i znacznie cieplej.

Morskie Oko, 20.04.2024 r. Fot. Wojciech Grzegorczyk | IMGW-PIB

Morskie Oko, 20.04.2024 r. Fot. Wojciech Grzegorczyk | IMGW-PIB

W poniedziałek pochmurno z przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza w północnej połowie kraju oraz na krańcach południowych, występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet śniegu. Po chłodnej nocy, z przymrozkami w zachodniej połowie kraju i na południu, w dzień temperatura też nie będzie rozpieszczać. Maksymalnie będzie od 4°C do 9°C.

Noc z poniedziałku na wtorek w całym kraju będzie chłodna i wszędzie należy spodziewać się przymrozków, nawet do około –4°C. We wtorek nieco więcej słońca, zwłaszcza w południowej połowie kraju. Na północy i w centrum okresami występować będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Zrobi się nieco cieplej, zwłaszcza na południu Polski. Temperatura maksymalna od 6°C na północy do 14°C na południowym wschodzie.

W nocy z wtorku na środę przymrozki prognozowane są jedynie miejscami na północy Polski. Środa pochmurna. Padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a w Sudetach śnieg i to okresami nawet dość intensywnie. Termometry maksymalnie pokażą od 5°C do 13°C, a obszarach podgórskich Sudetów będzie jedynie około 2°C.

Czwartek to nadal przewaga dużego zachmurzenia. Wciąż miejscami padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem. Na zachodzie kraju opady miejscami mogą być intensywne. Chłodno, od 5°C na zachodzie do 11°C na południowym wschodzie. W kotlinach sudeckich temperatura w ciągu dnia nie wzrośnie powyżej 5°C i wyniesie jedynie 3-4°C. W połączeniu z porywistym wiatrem, który prognozowany jest w całej Polsce, odczuwalnie będzie jeszcze chłodniej.

Od piątku zacznie się od zachodu ocieplać – na północnym wschodzie od 5°C do 9°C, na pozostałym obszarze kraju od 10°C do 13°C. Przeważać będzie zachmurzenie duże i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu.

W sobotę powrót ciepłej wiosennej pogody z większą ilością słońca. Jedynie na Pomorzu i krańcach południowo-wschodnich może gdzieniegdzie przelotnie padać deszcz. Na pozostałym obszarze przewaga pogodnego nieba. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 14°C do 19°C, jedynie nad samym morzem nieco chłodniej, tu od 11°C do 15°C.

W niedzielę nadal napływać będzie ciepłe powietrze. W całym kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Jedynie nad samym morzem jeszcze dość chłodno, bo od 13°C do 18°C.

Wiosenne tulipany, kwiecień 2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Wiosenne tulipany, kwiecień 2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB