Przejdź do treści

24.04.2023

Prognoza synoptyczna na 17 tydzień roku (24-30.04.2023)

Na początku tygodnia ciepła i słoneczna pogoda utrzyma się na wschodzie kraju, ale i tam w ciągu dnia zacznie przybywać chmur i wieczorem pojawią się opady deszczu. Od poniedziałku do środy aurę kształtował będzie niż znad południowej Skandynawii – przyniesie on pogodę chłodną i pochmurną z opadami deszczu. W kolejnych dniach północ kraju pozostanie w zasięgu słabnącego i odsuwającego się na wschód niżu, zaś południe dostanie się pod wpływ wyżu znad Europy Środkowej i Zachodniej, ale w całym kraju będzie chłodno i deszczowo.

W poniedziałek na wschodzie kraju słonecznie i bez opadów, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna od 11°C na Półwyspie Helskim, około 16°C na zachodzie, do 23°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

We wtorek i środę pochmurno z opadami deszczu, początkowo na wschodzie także burze. Na południowym wschodzie opady deszczu mogą być intensywne. W rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, a w Karpatach śniegu. W Tatrach może przybyć od 10 cm do 15 cm śniegu. Chłodno, temperatura maksymalna od 9°C do 14°C, a nad morzem i w rejonach podgórskich od 4°C do 8°C. Na wybrzeżu wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający do 60 km/h, z kierunków zachodnich; na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, ale miejscami również porywisty.

Od czwartku do końca tygodnia przewaga zachmurzenia dużego z okresowymi rozpogodzeniami oraz opadami deszczu. W nocy miejscami spadek temperatury poniżej 0°C (do –1°C w klatce meteorologicznej), co skutkować będzie przymrozkami; cieplejsza będzie tylko noc z piątku na sobotę, gdy temperatura minimalna wyniesie od 3°C do 9°C. W dzień od 8°C do 13°C, jedynie tam gdzie będzie słonecznie, szczególnie na południu kraju, temperatura wzrośnie do około 16°C. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, jedynie na wybrzeżu okresami dość silny i tam początkowo w porywach do 60 km/h.