Przejdź do treści

01.05.2023

Prognoza synoptyczna na 18 tydzień roku (01-07.05.2023)

Na początku tygodnia wyż znad Polski odejdzie na wschód, ustępując miejsca zatoce niżowej związanej z niżem znad północnej Skandynawii. Od środy Polska znajdzie się pomiędzy wyżem, który wolno przemieszczać się będzie znad Morza Północnego nad Skandynawię, a układem niżów znad Europy wschodniej. Taki układ baryczny „gwarantuje” napływ chłodnych mas powietrza.

W poniedziałek, słonecznie, ale wieczorem na zachodzie zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Temperatura maksymalna od 13°C na Półwyspie Helskim, około 16°C w centrum, do 20°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

We wtorek już od godzin nocnych przez Polskę przemieszczać się będzie zatoka niżowa z frontem atmosferycznym, który przyniesie opady, w ciągu dnia w centrum i na wschodzie również burze. W burzach spaść może do 15 mm deszczu, a porywy lokalnie osiągać będą 65 km/h. Po południu na zachodzie opady zanikną i pojawią się większe przejaśnienia. W nocy z wtorku na środę i w dzień w środę na południu kraju opady miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Temperatura maksymalna w przeważającej części kraju wyniesie od 14°C do 18°C, cieplej będzie na południowym wschodzie, od 19°C do 23°C i tam też najdłużej utrzyma się pogoda bezdeszczowa; nad morzem chłodniej – około 12°C. Wiatr będzie słaby, później umiarkowany i porywisty, południowy stopniowo skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Od środy do końca tygodnia przewaga zachmurzenia dużego z rozpogodzeniami, okresami przelotne opadami deszczu. Najwięcej opadów w pasie województw centralnych i wschodnich. W nocy temperatura przeważnie od 2°C do 6°C, od soboty chłodniej, od 1°C do 3°C, gdzieniegdzie  spadek temperatury do -2°C. Temperatura maksymalna na ogół od 10°C do 15°C, na krańcach południowych nieco cieplej, w środku tygodnia około 17°C. W sobotę i niedzielę dalsze ochłodzenie. Wiatr przeważnie z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, nad morzem silniejszy, okresami porywisty, do 65 km/h.