Przejdź do treści

29.04.2024

Prognoza synoptyczna na 18. tydzień roku (29.04-05.05.2024 r.)

Najbliższy tydzień przyniesie dużo słońca i letnie temperatury. Słaby deszcz początkowo możliwy na północnym zachodzie, więcej opadów oraz burze w weekend kończący tegoroczną majówkę.

Wisła w Warszawie, 28.04.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Wisła w Warszawie, 28.04.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Poniedziałek na ogół słoneczny, jedynie na zachodzie i północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane oraz duże i tam miejscami padać może słaby deszcz. Najchłodniej nad morzem, od 14°C do 18°C. Na pozostałym obszarze kraju od 20°C na zachodzie, około 23°C w centrum, do 26°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-wschodni i południowy, tylko na północnym zachodzie północno-wschodni i północny. Najsilniejsze porywy wiatru, do 60 km/h, prognozowane są na Przedgórzu Sudeckim.

We wtorek dużo słońca i bez opadów już w całym kraju. Najchłodniej nadal na morzem, od 16°C do 18°C. Na pozostałym obszarze od 22°C na wschodzie, około 25°C w centrum, do 26°C na południu i zachodzie oraz 27°C na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, na ogół z kierunków wschodnich.

Środa nadal słoneczna i ciepła. Temperatura maksymalna od 21-22°C na północy oraz w kotlinach karpackich do 25°C na zachodzie. Chłodniej nad morzem, od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, wiał będzie z południa i południowego wschodu.

W czwartek zachmurzenie na ogół małe, tylko na południu okresami umiarkowane. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18-20°C na południowym wschodzie, około 23°C w centrum, do 25°C na zachodzie. Chłodniej tylko nad morzem oraz w kotlinach karpackich, od 13°C do 17°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Piątek przyniesie większe zachmurzenie i opady deszczu miejscami na południu kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 20-21°C na południowym wschodzie do 23-24°C na pozostałym obszarze. Jedynie nad Bałtykiem oraz na Podhalu chłodniej, od 14°C do 16°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni i wschodni.

Sobota miejscami będzie deszczowa, a we wschodniej i południowo-wschodniej części Polski możliwe będą też burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C na północnym zachodzie i Podhalu do 23-24°C w centrum i na wschodzie; nad morzem od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wiał będzie z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru osiągać mogą do 60 km/h.

W niedzielę pochmurno i opady deszczu możliwe we wschodniej połowie kraju, miejscami może padać intensywnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane. Najchłodniej nad morzem oraz na północnym wschodzie, od 12°C do 14°C, w centrum około 20°C, najcieplej na zachodzie, do 24°C. Wiatr słaby, na zachodzie zmienny, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu, 28.04.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu, 28.04.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

 

Prognoza synoptyczna na kolejne dni. | https://meteo.imgw.pl/

Prognoza synoptyczna na kolejne dni. | https://meteo.imgw.pl/