Przejdź do treści

06.05.2024

Prognoza synoptyczna na 19. tydzień roku (06-12.05.2024 r.)

Po ciepłej i słonecznej majówce, od poniedziałku przyjdzie stopniowe ochłodzenie. Już na początku tygodnia chłodniej zrobi się na zachodzie i w północnej połowie kraju. Jedynie krańce południowe pozostaną w nieco cieplejszym powietrzu, ale z lokalnymi burzami. W poniedziałek i we wtorek z zachodu Europy będzie napływać powietrze polarne, natomiast od środy z północy kontynentu powietrze pochodzenia arktycznego. W środę i czwartek pojawią się rozpogodzenia, a nocą na krańcach północnych możliwe będą przygruntowe przymrozki.

W poniedziałek na południu i południowym wschodzie, w tym także w Karpatach, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami występować będzie przelotny deszcz i burze. Prognozowana suma opadów w burzach do 30 mm, możliwy grad. Na pozostałym obszarze zachmurzenie zmienne i gdzieniegdzie możliwy jest słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 24°C na południu kraju, tylko nad morzem około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w czasie burz w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

We wtorek na północy, zachodzie i w centrum kraju będzie pogodnie, na pozostałym obszarze pojawi się nieco więcej chmur. W całym kraju lokalnie możliwe słabe opady deszczu, jedynie na krańcach południowych, a zwłaszcza w rejonach górskich, opady będą nieco silniejsze – do 15 mm. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 9-10°C nad samym morzem, około 14-16°C na przeważającym obszarze kraju, do 20°C miejscami na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny, północny i północno-wschodni. Porywy wiatru nad morzem mogą osiągać do 60 km/h.  

W środę Polska dostanie się w zasięg klina wyżu znad Skandynawii, a z północy Europy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Nad ranem temperatura wyniesie od 1°C na północy kraju, około 5°C w centrum i nad morzem, do 8°C na południowym zachodzie. Na północnym wschodzie kraju możliwy spadek temperatury przy gruncie do –1°C. W dzień zachmurzenie umiarkowane i nie będzie padać. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 15°C do 18°C, jedynie na północy kraju i w rejonach podgórskich od 10°C do 14°C, a na Półwyspie Helskim około 8°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na południu porywisty, północno-wschodni.

Poranek na Hali Gąsienicowej w Tatrach, 06.05.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

Poranek na Hali Gąsienicowej w Tatrach, 06.05.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

W czwartek pogodnie i bez opadów, ale chłodno. Temperatura w nocy od 3°C do 7°C, jedynie na Kaszubach około 1°C. W dzień będzie od 16°C do 21°C, a na północy kraju i w rejonach podgórskich Karpat od 11°C do 15°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na północy kraju zachodni i południowo-zachodni, na pozostałym obszarze północno-wschodni.

W piątek na ogół pochmurno i miejscami występować będą przelotne opady deszczu. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia od 9°C nad samym morzem, około 16°C w centrum i w rejonach podgórskich Karpat, do 21°C na południu. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Sobota i niedziela z zachmurzeniem umiarkowanym, okresami dużym, oraz przelotnymi opadami deszczu, wysoko w górach śniegu. Temperatura w dzień wyniesie od 9-11°C na północy i północnym wschodzie kraju, około 15-16°C w centrum, do 18-20°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

Rzeka Bug w Wyszkowie, 05.05.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Rzeka Bug w Wyszkowie, 05.05.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

 

Prognoza synoptyczna na 19. tydzień roku (06-12.05.2024 r.)

Prognoza synoptyczna na 19. tydzień roku (06-12.05.2024 r.).