Przejdź do treści

13.05.2024

Prognoza synoptyczna na 20. tydzień roku (13-19.05.2024 r.)

W najbliższych dniach pogodę w Polsce kształtować będzie pogodny wyż Uwe. Więcej chmur i znaczące opady deszczu pojawią się dopiero pod koniec tego tygodnia. Noc z poniedziałku na wtorek powinna być ostatnią w najbliższym czasie z przygruntowymi przymrozkami, które wystąpią na południowym wschodzie kraju.

Wiosna w Tatrach, 12.05.2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

Wiosna w Tatrach, 12.05.2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W poniedziałek w całym kraju słonecznie. Temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie do 23°C na zachodzie kraju, tylko w rejonie Zatoki Gdańskiej około 14°C, w obszarach podgórskich Karpat 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym wschodzie okresami duże i tu słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C na przeważającym obszarze kraju, na krańcach zachodnich do 24°C, chłodniej w obszarach podgórskich Karpat (16°C) oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej (15°C). Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.  

W środę zachmurzenie małe, na wschodzie i w górach okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15-16°C na wschodzie, około 18°C w centrum, do 20-21°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

W czwartek zachmurzenie małe, tylko na południowym zachodzie umiarkowane, okresami duże i tu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie, około 19°C w centrum, do 22°C miejscami na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i wschodni.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i południu miejscami wzrastające do dużego i tu przelotne opady deszczu. Temperatura  maksymalna od 18°C do 22°C, chłodniej w obszarach podgórskich Karpat (17°C) i w rejonie Helu (14°C). Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i wschodni.

Allium Czosnek ozdobny Gladiator. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

Allium Czosnek ozdobny Gladiator. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu całkowite. Miejscami opady deszczu, w centrum i na wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 10-13°C na południu, około 18°C w centrum, do 20-21°C na północy; nad morzem od 14°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie, nad morzem oraz w czasie burz wiatr porywisty, południowo-wschodni i wschodni, nad morzem północno-wschodni.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, tylko na północnym wschodzie zachmurzenie małe i tu bez opadów. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Zorza polarna widziana z Kasprowego Wierchu 10.05.2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

Zorza polarna widziana z Kasprowego Wierchu 10.05.2024 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB