Przejdź do treści

15.05.2023

Prognoza synoptyczna na 20 tydzień roku (15-21.05.2023)

Pochmurny i deszczowy początek tygodnia to efekt przemieszczania się przez nasz kraj niżu, który rozwinął się na południu Europy i niesie ze sobą dużą porcję wilgotnego powietrza. Kolejny niż z południa kontynentu dotrze do nas w środę. Niemal cały tydzień będzie obfitował w dużą ilość chmur i opadów, miejscami burz. Więcej słońca i ciepła przejściowo we wtorek oraz w weekend, chociaż w tym okresie również nie zabraknie przelotnych opadów deszczu i wiosennych burz. „Zimna Zośka” bez przymrozków.

W poniedziałek w całym kraju dużo chmur, okresami deszcz i miejscami burze. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze Polski od 15°C do 17°C, najcieplej na Suwalszczyźnie, do 21°C. Wiatr na wschodzie oraz nad morzem umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze kraju na ogół słaby, zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 75 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie po południu. Najchłodniej będzie nad morzem, maksymalnie 15°C. W głębi kraju temperatura w wzrośnie do około 20°C, na południowym wschodzie do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

W środę pochmurno, na południowym wschodzie z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, na wschodzie burze. Najcieplej na wschodzie, temperatura wrośnie miejscami do 24°C. Na pozostałym obszarze kraju znacznie chłodniej – najchłodniej w trakcie dnia zapowiada się na południowym zachodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej, miejscami tylko 10°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych.

W czwartek wschód, południe i centrum kraju z pochmurnym niebem i deszczem, na pozostałym obszarze pojawią się większe przejaśnienia i raczej bez opadów. Temperatura maksymalna od 8°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W piątek nad Polską znajdzie się kolejny front atmosferyczny. Będzie przeważać zachmurzenie duże z przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna najniższa w pasie w strefie frontu od Zatoki Gdańskiej po Śląsk, około od 10°C, najcieplej na krańcach wschodnich, do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W sobotę i w niedzielę na ogół dość pogodnie, tylko w godzinach popołudniowych miejscami wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna do 26°C.