Przejdź do treści

03.06.2024

Prognoza synoptyczna na 23. tydzień roku (03-09.06.2024 r.)

W najbliższym tygodniu pogodę kształtować będą chłodniejsze masy powietrza polarnego morskiego napływające do nas bezpośrednio znad północnego Atlantyku. W poniedziałek i we wtorek intensywne opady i burze w południowej i wschodniej części kraju przyniesie niż przemieszczający się znad Węgier na północny wschód. Od środy będzie chłodniej, szczególnie na północy, a na południu nieco wyższej temperaturze będą towarzyszyć przelotne opady deszczu i burze.

Śląsk, 02.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

Śląsk, 02.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

 

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano miejscami silne zamglenia i mżawki. W ciągu dnia przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Jedynie na północnym zachodzie kraju bez burz. Wysokość opadów w czasie burz do około 30 mm, lokalnie na południu do 45 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 25°C na południowym wschodzie Polski. Chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, w Karpatach miejscami całkowite. Miejscami przelotne opady deszczu, a na wschodzie, w centrum i na południu kraju burze, miejscami z gradem i intensywnymi opadami, nawet do 40 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, chłodniej na południu i nad morzem, od 14°C do 18°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni, tylko na północy kraju zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na zachodzie kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, chłodniej nad morzem i w górach, od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C, chłodniej nad morzem od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu kraju także burze. Temperatura maksymalna od 18°C na północy i wschodzie, około 21°C w centrum, do 24°C na południu. Chłodniej nad samym morzem, od 14°C do 16°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Mazowsze, 02.06.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Mazowsze, 02.06.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

 

W sobotę zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na wschodzie także burze. Miejscami opady będą intensywne. Temperatura maksymalna od 21°C na południowym zachodzie, około 24°C w centrum, do 27°C na południowym wschodzie. Chłodniej nad samym morzem i w kotlinach Sudeckich, od 15°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, na północy w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W niedzielę zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, a na wschodzie kraju burze. Temperatura maksymalna od 13-16°C w Sudetach i nad morzem, około 20°C lokalnie w centrum, na północy i zachodzie, do 26°C na południowym wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich, tylko na północy lokalnie zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.