Przejdź do treści

19.06.2023

Prognoza synoptyczna na 25 tydzień roku (19-25.06.2023)

Nadchodzący tydzień będzie w niektórych regionach kraju upalny i burzowy. Już w nocy z poniedziałku na wtorek zacznie napływać gorące, chwiejne i zasobne w wilgoć powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Na zachodzie, południu i w centrum temperatura może wzrosnąć do około 32°C. Miejscami utworzą się silne burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Pod koniec tygodnia ponownie nieco chłodniej i miejscami przelotny deszcz.

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju na ogół pogodnie, po południu miejscami będzie się chmurzyć i popada przelotny deszcz, a na wschodzie kraju może też zagrzmieć. Temperatura maksymalna od około 20°C nad morzem i 23°C na Suwalszczyźnie do 27°C w centrum i 29°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, podczas burz w porywach do 60 km/h.

We wtorek przeważnie słonecznie, ale po południu na krańcach zachodnich miejscami wzrost zachmurzenia i silne burze z deszczem i gradem oraz porywistym wiatrem do około 80 km/h. Po południu również na północnym wschodzie i na krańcach wschodnich zachmurzy się i wystąpią przelotne deszcze i burze z porywami wiatru do 65 km/h. Temperatura maksymalna od około 22°C nad morzem i Suwalszczyźnie, około 28°C w centrum, do 31°C Na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na ogół słaby, zmienny, jedynie nad morzem umiarkowany z północnego wschodu.

W środę pogodnie na północnym wschodzie i w centrum. Na pozostałym obszarze kraju początek dnia pogodny, po południu i wieczorem miejscami przelotne deszcze i burze, lokalnie z gradem i porywistym wiatrem do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 24°C nad morzem do 32°C na zachodzie kraju.

W czwartek po południu nadal miejscami przelotne opady deszczu i burze, z wyjątkiem centrum kraju. Temperatura maksymalna około 22°C nad morzem i od 26°C do 32°C w głębi kraju.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy i zachodzie przelotne opady deszczu, a na pozostałym obszarze burze z ulewnym deszczem, lokalnie z gradem i porywistym wiatrem. Temperatura najwyższa w dzień około 20°C nad morzem i od 25°C do 30°C w głębi kraju.

W sobotę na północnym zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze pochmurno z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i lokalnie burze. Temperatura maksymalna do 25°C.

W niedzielę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna do 25°C.