Przejdź do treści

26.06.2023

Prognoza synoptyczna na 26 tydzień roku (26.06-02.07.2023)

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju pogodnie i ciepło, jedynie na wschodzie więcej chmur i możliwy przelotny deszcz lub słaba burza. Później wieczorem nad zachodnie krańce Polski
dotrze znad Niemiec aktywna zatoka niżowa z intensywnym deszczem i silnymi burzami. Front deszczowo-burzowy opuści Polskę po południu we wtorek. Za frontem zacznie napływać do nas chłodniejsze powietrze polarne morskie. Upały powrócą w weekend.

Wisła w Warszawie, 25.06.2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB
Wisła w Warszawie, 25.06.2023 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

W poniedziałek początkowo niemal w całym kraju, za wyjątkiem Podlasia i Mazur, pogodnie. Do południa na północnym wschodzie możliwy przelotny deszcz lub słaba burza. Wieczorem nad województwa zachodnie dotrze front atmosferyczny z intensywnymi (do 30 mm) opadami deszczu i silnymi burzami. Możliwy także grad. Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie do 30°C na zachodzie. Wiatr będzie przeważnie słaby i  umiarkowany, w czasie burz porywy do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Opady i burze tylko nieco utracą na intensywności w nocy z poniedziałku na wtorek i dotrą nad ranem do województw centralnych.

We wtorek przelotne opady deszczu i burze – najintensywniejsze w centrum i na wschodzie. Prognozowana suma opadów może osiągnąć 25 mm. Chłodniej. Temperatura maksymalna na ogół od 20°C do 24°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w czasie burz porywy do 80 km/h, północnozachodni.

W środę i w czwartek przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy
do 70 km/h.

W piątek na ogół bez opadów. Cieplej – temperatura maksymalna od 24°C do 29°C. Wiatr słaby, zmienny.

Sobota i niedziela w całym kraju przelotne opady deszczu i burze. W czasie burz punktowo intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. W sobotę nieco cieplej niż w piątek – od 25°C do 31°C. W niedzielę ponownie chłodniej, maksymalnie do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowozachodni.

Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB
Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

 

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB
Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB