Przejdź do treści

03.07.2023

Prognoza synoptyczna na 27 tydzień roku (03-09.07.2023)

Ten tydzień ciepły, z typowo letnią aurą – okresy słoneczne będą przeplatały się z przelotnymi deszczami oraz burzami.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północny i południowym zachodzie oraz lokalnie na krańcach wschodnich okresami więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C nad morzem do 24°C w centrum kraju i 27°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem także silny i bardzo silny, do 60 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W górach wiatr w porywach do 65 km/h.

Piękna pogoda w Łochowie (woj. mazowieckie), 02.07.2023 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Piękna pogoda w Łochowie (woj. mazowieckie), 02.07.2023 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

We wtorek pogodnie, tylko na północy, południowym wschodzie i południu przelotne opady deszczu. Na południu lokalne burze, zwłaszcza na Podkarpaciu, gdzie może spaść około 15 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem do 27°C w centrum kraju i na południowym wschodzie. Na wybrzeżu wiatr nadal okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz i w górach wiatr w porywach
do 60 km/h.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Temperatura maksymalna od 25°C na Suwalszczyźnie do 30°C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h, niewykluczone jeszcze silniejsze porywy – należy zwracać szczególną uwagę na bieżące aktualizacje prognoz dotyczące tego dnia. 

Tęcza na tle chmur burzowych. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB
Tęcza na tle chmur burzowych. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

W czwartek poprawa pogody na zachodzie kraju i tam na ogół bez opadów. We wschodniej połowie kraju i na południu przelotny deszcz i burze. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, nad morzem i w dolinach karpackich od 18°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W piątek pogodnie, jedynie na południu i południowym wschodzie przeważnie zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, nad morzem i w dolinach karpackich od 17°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Sobota i niedziela: pogoda i temperatura bez większych zmian, chociaż w niedzielę na zachodzie kraju możliwy powrót upałów.

Noce dosyć ciepłe, przeważnie od 11°C do 17°C.

Jezioro Charzykowskie, 02.07.2023 r. Fot. materiały IMGW-PIB
Jezioro Charzykowskie, 02.07.2023 r. Fot. materiały IMGW-PIB