Przejdź do treści

08.07.2024

Prognoza synoptyczna na 28. tydzień roku (08-14.07.2024 r.)

Nadchodzące dni pozwolą cieszyć się pełnią lata. Będzie słonecznie i bardzo ciepło, czasem wręcz upalnie. Niestety wraz z upałami powrócą gwałtowne burze, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Poniedziałek będzie nieco chłodniejszy i dość pogodny, z burzami tylko na południowym wschodzie. We wtorek niemal w całym kraju również pogodnie, jedynie na północy niewielki deszcz, na południu i w centrum powrócą upały. Od środy do końca tygodnia miejscami burze, a na przeważającym obszarze temperatura maksymalna powyżej 30°C, w sobotę nawet do 35°C.

Wisła w Płocku, 06.07.2024 r. / Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Wisła w Płocku, 06.07.2024 r. / Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Poniedziałek dość pogodny, choć gdzieniegdzie wystąpią słabe opady deszczu. Na krańcach południowych nadal możliwe są burze z ulewnymi opadami deszczu, a także gradem i porywistym wiatrem. Suma opadów w burzach na ogół do 30 mm, jednak w Bieszczadach i Tatrach do około 50 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na wschodzie i północnym wchodzie, około 25°C w centrum i na zachodzie, do 29°C na południowym wschodzie; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem, od 20°C do 23°C. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, w górach do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy kraju okresami duże i tam słabe opady deszczu. W Tatrach możliwe burze z opadami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20°C nad samym morzem, około 27°C na północy i wschodzie kraju oraz w rejonach podgórskich Bieszczad i Beskidów, do 30°C na południu i w centrum kraju. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich. W czasie burz wiatr porywisty.

W środę na wschodzie i w centrum słonecznie, na zachodzie zachmurzenie duże i tam możliwe burze z gradem. W czasie burz opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 27°C nad morzem i w rejonach podgórskich do 32°C miejscami na zachodzie. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W czwartek niemal w całym kraju przelotne opady deszczu i miejscami, za wyjątkiem krańców wschodnich, także burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Temperatura maksymalna od 25°C miejscami na zachodzie i północy, około 30°C w centrum, do 32°C na wschodzie; nad morzem około 22°C. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W piątek i w sobotę upalnie i burzowo, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna od 25°C na zachodzie do nawet 35°C na wschodzie; chłodniej nad morzem od 21°C do 24°C. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

W niedzielę miejscami opady deszczu, na wschodzie i południu burze, lokalnie z gradem. Duży kontrast termiczny pomiędzy północnym zachodem, a południowym wschodem. Temperatura maksymalna od 19°C nad morzem, około 23°C w centrum i na zachodzie, do 29°C na południowym wschodzie.