Przejdź do treści

17.07.2023

Prognoza synoptyczna na 29 tydzień roku (17-23.07.2023)

W najbliższym tygodniu odpoczniemy od upałów, choć nadal będzie bardzo ciepło. Jeszcze tylko w poniedziałek temperatura prawie w całym kraju przekroczy wartość 30°C. W tym tygodniu Polska podzieli się na dwie strefy: cieplejsze południe i wyraźnie chłodniejszą północ. Nadal będą występować przelotne opady deszczu i burze.

W poniedziałek przeważnie zachmurzenie umiarkowane, miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju i nad morzem wystąpią przelotne opady deszczu i lokalnie burze z gradem. Prognozowana suma opadów w centrum i na wschodzie kraju od 10 mm do 25 mm, a na południu i południowym wschodzie od 25 mm do 45 mm. Temperatura maksymalna od 26°C na Pojezierzu Pomorskim do 31°C w centrum a na południowym wschodzie do 33°C, chłodniej nad samym morzem około 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru w burzach od 70 km/h do 85 km/h.

We wtorek po nocnych opadach i burzach będzie całkiem pogodnie. W dzień na północy i wschodzie miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C w województwach północnych do 27°C na południu, nad samym morzem około 19°C. Wiatr przeważnie umiarkowany i porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W środę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Miejscami przelotne opady deszczu, w południowej połowie kraju burze z gradem. Temperatura maksymalna od 19°C nad samym morzem do około 28°C w centrum i do 30°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W czwartek, piątek i sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Miejscami przelotne opady deszczu. W piątek miejscami w całym kraju, a w sobotę w górach burze. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C na przeważającym obszarze; chłodniej na krańcach północnych od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.
 
W niedzielę pochmurno. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie do 21°C w centrum i na wschodzie, tylko na południowym wschodzie od 25°C od 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie początkowo z kierunków południowych.