Przejdź do treści

16.01.2023

Prognoza synoptyczna na 3 tydzień roku (16-22.01.2023)

W pierwszej połowie tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii, który będzie sprowadzać stopniowe ochłodzenie z opadami deszczu przechodzącymi w śnieg. Pod koniec tygodnia nastąpi zmiana cyrkulacji, wejdziemy w zasięg oddziaływania niżu znad Bałkanów, a od wschodu napłynie cieplejsze powietrze przynoszące odwilż. Śnieg powinien utrzymać się w wyższych partiach Beskidów i w Tatrach.

W poniedziałek opady deszczu na wschodnich krańcach kraju, a w Bieszczadach śniegu. Na pozostałym obszarze kraju będzie bez opadów i sporo słońca. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy.

We wtorek na wschodzie kraju pochmurno i deszczowo, przejaśnienia wystąpią na zachodzie, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Od północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze, a opady deszczu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, południowo-zachodni i południowy.

W środę na zachodzie kraju przejaśnienia i na ogół bez opadów. Na wschodzie kraju pochmurno  z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzącymi stopniowo w śnieg; w górach śnieg. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, tylko na  Podkarpaciu cieplej do 7°C. Wiatr słaby, przeważnie zmienny.

W czwartek na ogół pochmurno. Okresami opady śniegu, tylko na wschodnich krańcach deszczu ze śniegiem i deszczu. Na południu opady śniegu mogą być lokalnie intensywne. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, tylko na wybrzeżu cieplej do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W piątek ponownie lepsza pogoda na północnym zachodzie kraju, gdzie wystąpią przejaśnienia i na ogół będzie bez opadów. W pozostałych regionach pochmurno z opadami śniegu, w Małopolsce i na Śląsku miejscami intensywnymi. Temperatura maksymalna od 0°C w Małopolsce do 5°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

W sobotę pochmurno, wietrznie i z opadami śniegu, które na wschodzie będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg, na Suwalszczyźnie lokalnie marznący i powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, na wybrzeżu i Podkarpaciu około 5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północny i północno-wschodni.

W niedzielę pochmurno z opadami śniegu, na północnym zachodzie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni. Na wschodzie z kierunków wschodnich.