Przejdź do treści

31.07.2023

Prognoza synoptyczna na 31 tydzień roku (31.07-06.08.2023)

Najbliższy tydzień to kontynuacja zmiennej pogody z przelotnymi opadami deszczu i burzami oraz umiarkowanymi, jak na tą porę roku, temperaturami. Najwięcej deszczu spadnie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, najchłodniej będzie na północy.

W poniedziałek na północnym zachodzie pochmurno, na pozostałym obszarze zachmurzenie  umiarkowane, okresami duże. Miejscami wystąpią opady deszczu, głównie na północnym zachodzie, na południowym wschodzie możliwe też burze. Temperatura maksymalna od 17-19°C na Pomorzu, w kotlinach karpackich oraz nad morzem, około 22°C na zachodzie, do 24-25°C na wschodzie i południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach porywisty, z kierunków zachodnich.

Wtorek przyniesie opady praktycznie w całym kraju, a dodatkowo na Pomorzu i zachodzie możliwe będą burze. Najbardziej intensywne opady prognozowane są na południowym wschodzie, gdzie miejscami (na obszarach podgórskich oraz w górach) spadnie do 20 mm deszczu. W tej części kraju intensywny deszcz wystąpi również w nocy z wtorku na środę, a lokalnie może też zagrzmieć. Najchłodniej na zachodzie i miejscami północy oraz w centrum – około 20°C, najcieplej na południowym wschodzie – do 26°C. Jedynie nad morzem oraz w kotlinach górskich temperatura maksymalna od 18°C do 20°C. Wiatr będzie wiał z południa oraz południowego zachodu. W czasie burz w porywach osiągać on może do 60 km/h.

W środę bez deszczu tylko na krańcach północno-zachodnich, na pozostałym obszarze przelotny deszcz, na południowym wschodzie opady mogą intensywne, miejscami do 30 mm. W tej części kraju możliwe są też burze. Najcieplej będzie na południu – od 24°C do 25°C, najchłodniej na północy – od 20°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru osiągać mogą do 60 km/h.

Czwartek najbardziej deszczową aurę przyniesie na północy kraju, tam też miejscami możliwe burze. Na pozostałym obszarze nie powinno zabraknąć słonecznych chwil, ale miejscami nie jest wykluczony przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 20-22°C na północy oraz miejscami na południu do 24-25°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty z południowego zachodu. Porywy wiatru w trakcie burz do 65 km/h.

W piątek zachmurzenie przeważnie umiarkowane, miejscami przelotny deszcz, a lokalnie na północy możliwe też burze. Najcieplejszym rejonem Polski będzie Podkarpacie, gdzie na termometrach zobaczyć możemy 26°C, najchłodniej natomiast nad morzem – około 20°C.

Sobota deszczowa w całym kraju, na wschodzie miejscami opady mogą być bardziej intensywne. Temperatura od 18°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

W niedzielę więcej przejaśnień, ale też miejscami przelotne opady deszczu. Będzie też nieco cieplej – od 20°C do 24°C. Wiatr na ogół będzie słaby z kierunków zachodnich.