Przejdź do treści

07.08.2023

Prognoza synoptyczna na 32 tydzień roku (07.08-13.08.2023)

Po pochmurnym, wietrznym i nieco chłodniejszym początku tygodnia dalsza jego część przyniesie więcej słońca, nieco mniej opadów, a na termometrach ponownie możemy zobaczyć nawet do 26°C.

 Fot. Krzysztof Piasecki| IMGW-PIB

 Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

Weekend obfitował w intensywne opady deszczu oraz burze. W poniedziałek pogoda będzie już nieco spokojniejsza, choć przelotny deszcz i burze nadal miejscami będą występowały. Najwięcej deszczu w burzach, punktowo do 20 mm – 25 mm, prognozowane jest w Karpatach, ale burze możliwe są też na północy kraju. W Kotlinie Kłodzkiej prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Wysoko w Tatrach padać może deszcz ze śniegiem i śnieg. Zrobi się chłodniej, temperatura maksymalna wyniesie od 15°C na zachodzie do 19°C, 20°C na południowym wschodzie kraju. Niestety wzmagać się będzie wiatr, który najsilniejszy będzie na wybrzeżu, gdzie średnia jego prędkość osiągać może od 45 km/h do 65 km/h, w porywach do 100 km/h, a w zachodniej części wybrzeża do 110 km/h. Silny wiatr wiał będzie też w górach, na szczytach Sudetów osiągać może do 95 km/h, a wysoko w Tatrach oraz w czasie burz do 70 km/h. Na pozostałym obszarze porywy będą nieco słabsze do 60 km/h, tylko na Pomorzu zachodnim do 75 km/h.

Wtorek przyniesie więcej słońca, choć w całym kraju miejscami spodziewać się możemy przelotnego deszczu, a na południu, północnym zachodzie i Pomorzu również burz. Najwięcej deszczu, około 15 mm, spaść może punktowo na południu kraju. Wysoko w Tatrach w dalszym ciągu padać może deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18°C do 20°C, tylko na Podhalu około 15°C. Niestety temperaturę odczuwalną obniżał będzie umiarkowany, a okresami też dość silny i porywisty wiatr. Na przeważającym obszarze kraju w porywach osiągał on będzie do 65 km/h, na Pomorzu do 80 km/h, natomiast najsilniej nadał będzie wiało nad morzem, nawet do 100 – 110 km/h. Silniejsze porywy wiatru prognozowane są też w górach - w Tatrach do 65 km/h, w Sudetach do 90 km/h. Wieczorem i w nocy wiatr będzie stopniowo słabł.

W środę zrobi się nieco cieplej, powinno być też więcej słonecznych chwil, choć miejscami spadnie przelotny deszcz. Wiatr będzie słabszy, choć nad morzem w porywach osiągać on może do 50 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C, 20°C na północy do 22°C na południowym wschodzie, tylko nad morzem i na Podhalu będzie nieco chłodniej, od 16°C do 17°C.

Czwartek to znów zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, głównie na północy, wschodzie i południowym wschodzie, natomiast najwięcej słońca prognozujemy na zachodzie Polski. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 19°C do 21°C, tylko nad morzem około 17°C. Nad morzem w dalszym ciągu wiatr nieco silniejszy, w porywach osiągać może do 50 km/h.

W piątek przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, a przelotny deszczu padać może tylko na wschodzie. Stopniowo będzie robić się cieplej, temperatura maksymalna wyniesie od 19°C na północnym wschodzie i nad morzem do 24°C na południowym zachodzie. Wiatr już będzie słaby, wiał będzie z kierunków północnych.

Sobota i niedziela powinny być najcieplejszymi dniami w rozpoczynającym się tygodniu. Na ogół będzie pogodnie, choć okresami pojawi się więcej chmur i spaść może słaby, przelotny deszcz. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie na termometrach zobaczyć możemy nawet 26°C, najchłodniej natomiast na północy Polski, od 19°C do 20°C. Wiatr będzie słaby, wiał będzie z południa oraz z zachodu.

Bałtyk, 06.08.2023 r., Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB

Bałtyk, 06.08.2023 r., Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB