Przejdź do treści

14.08.2023

Prognoza synoptyczna na 33 tydzień roku (14.08-20.08.2023)

Najbliższy tydzień na przeważającym obszarze kraju będzie upalny i burzowy, chłodniej będzie jedynie nad morzem. We wtorek i środę na termometrach miejscami nawet około 35°C. Niewielkie ochłodzenie możliwe pod koniec tygodnia.

Północne Mazowsze. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
Północne Mazowsze. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

W poniedziałek upalnie na południu, zachodzie i w centrum. W pasie od południowego Podlasia, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Ziemię Lubuską wystąpią burze. Temperatura maksymalna od 27°C na Suwalszczyźnie do 32°C miejscami na zachodzie kraju, nad morzem około 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy do 65 km/h.

We wtorek upalnie w całym kraju, z wyjątkiem powiatów nadmorskich. Na północy miejscami przelotne opady deszczu i burze. Słupki rtęci pokażą przeważnie od 30°C do 33°C, lokalnie około 35°C nieco chłodniej tradycyjnie nad morzem, około 26°C. Wiać będzie słaby, a w Kotlinie Kłodzkiej umiarkowany, okresami porywisty wiatr, z kierunków południowych. W burzach możliwe porywy do 65 km/h. 
W Warszawie wtorek będzie słoneczny i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie około 34°C. Wiał będzie słaby, chwilami umiarkowany wiatr, z południa.

W środę i czwartek kontynuacja upalnej aury z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 30°C do 35°C, nad samym morzem około 20°C. Burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru około 65 km/h.

W piątek upał i burze powinny pozostać we wschodniej i centralnej części kraju, od zachodu stopniowo będzie się ochładzać. Temperatura maksymalna od 24°C na Pojezierzu Pomorskim do 31°C lokalnie na Mazurach, nad morzem około 20°C. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Sobota z większą ilością chmur w całym kraju. Przelotne opady deszczu, a w centrum i na wschodzie również burze, którym mogą towarzyszyć opady gradu. Chłodniej, na termometrach od 24°C na północnym zachodzie do 28°C na wschodzie kraju. W burzach porywy do 65 km/h.

Niedziela przyniesie więcej pogodnego nieba, zwłaszcza na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze słońce na zmianę z chmurami i gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C do 29°C, chłodniej na Podkarpaciu 21°C.

Bardzo ciepłe noce – temperatura minimalna od 15°C do 20°C.
 

Rzeka Liwiec. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Rzeka Liwiec. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB