Przejdź do treści

09.10.2023

Prognoza synoptyczna na 41 tydzień roku (09-15.10.2023)

Początek tygodnia będzie dość chłodny, w nocy pojawią się przygruntowe przymrozki. W połowie tygodnia zrobi się wietrznie, ale nieco cieplej, z temperaturą maksymalną nawet do 24°C na południowym zachodzie. Końcówka tygodnia ponownie chłodniejsza. Okresy z pogodnym i słonecznym niebem będą przeplatane niewielkimi opadami deszczu.

Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

W poniedziałek na zachodzie, południu i częściowo w centrum zachmurzenie duże oraz opady deszczu. Na południu suma opadów do 15 mm. Poza tym dość pogodnie, jedynie na krańcach północnych możliwy słaby przelotny deszcz. W szczytowych partiach Karpat opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od 8°C na południu, miejscami w centrum i na Pomorzu do 12°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się, z przewagą południowego. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 90 km/h.
W nocy z poniedziałku na wtorek na południu Lubelszczyzny, w centrum, na wschodzie i północnym wschodzie kraju spadek temperatury przy gruncie do około –2°C, –1°C.

Wtorek na ogół pogodny, jedynie  na krańcach południowych i północnych więcej chmur i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na południowym wschodzie i na Podhalu do 15°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W środę pochmurno i wietrznie, ale ciepło. Zachmurzenie przeważnie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na północy i we wschodniej połowie kraju oraz na Przedgórzu Sudeckim, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C na wschodzie do 23°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Fot. Paweł Staniszewski| IMGW-PIB
Fot. Paweł Staniszewski | IMGW-PIB

W czwartek podobnie, sporo chmur, miejscami opady deszczu i silny wiatr. Większe przejaśnienia możliwe będą początkowo na południu, a w drugiej części dnia na północy kraju. Temperatura maksymalna od 15°C na północy do 22°C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, w całym kraju w porywach do 55 km/h, a nad morzem do 85 km/h, zachodni.

W piątek zachmurzenie umiarkowane, miejscami na południu i krańcach północnych  możliwe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15°C na północy do 21°C na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W sobotę nadal dość ciepło, w całym kraju wietrznie. W północnej połowie Polski sporo chmur i miejscami opady deszczu.  Na południu zachmurzenie umiarkowane i na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem do 24°C w południowej połowie kraju. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W niedziele chłodniej. Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami możliwe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C, jedynie na Podkarpaciu do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, z kierunków zachodnich.