Przejdź do treści

04.12.2023

Prognoza synoptyczna na 49 tydzień roku (04-10.12.2023)

W nadchodzącym tygodniu na wschodzie Polski utrzyma się zimowa aura, a nad zachodnie województwa dotrze cieplejsze powietrze. Oprócz śniegu będzie tam padał deszcz ze śniegiem i lokalnie deszcz, okresami deszcz marznący, powodujący gołoledź. Jednak opady nie powinny już być intensywne. Na południu i wschodzie kraju noce będą mroźne, lokalnie z temperaturą około – 15°C.

Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

W poniedziałek na południu i południowym zachodzie kraju zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Na północny i  wschodzie słabe opady śniegu, tylko w Bieszczadach opady będą silniejsze, lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 5 cm. Temperatura maksymalna od –7°C w Małopolsce do –2°C w centrum i 0-1°C na krańcach zachodnich oraz nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat od –10°C do –6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Porywisty wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie mroźna, ponieważ w wielu miejscach rozpogodzi się. Tylko miejscami na wschodzie i południu wystąpią słabe opady śniegu. Lokalnie utworzą się marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od –16°C w rejonach podgórskich Karpat i –12°C na południu oraz wschodzie kraju do –6°C w centrum i –4°C na zachodzie oraz nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, ale w rejonach podgórskich Karpat okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek na zachód kraju dotrze niż. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady śniegu, na krańcach zachodnich także deszczu ze śniegiem, na południowym zachodzie lokalnie możliwy deszcz i  marznący deszcz, powodujący gołoledź.  Temperatura maksymalna od –5°C na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich do 1°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat początkowo dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy. Porywisty wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z wtorku na środę nadal mroźna na południu i wschodzie kraju oraz w górach, temperatura spadnie do –13°C, –10°C.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. W zachodniej połowie kraju płytki niż przyniesie miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie opady marznące powodujące gołoledź. Na wschodzie tylko słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –3°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Noc ze środy na czwartek mroźna w dolinach karpackich, miejscami około –10°C.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, na zachodzie i nad morzem także deszczu ze śniegiem, lokalnie na południowym zachodzie opady deszczu oraz opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura bez większych zmian, od –2°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Na południu kraju możliwa kolejna noc ze spadkami temperatury do –12°C.

W piątek nadal dużo chmur na zachodzie kraju, słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie  możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Na wschodzie na ogół pogodnie, gdzieniegdzie możliwy słaby śnieg. Temperatura od –3°C do 1°C. Wiatr okresami porywisty, południowo-wschodni.

Sobota i niedziela bez większych zmian w pogodzie. Noce z mrozem, większym na południu Polski, dni z odwilżą na zachodzie i lekkim mrozem na wschodzie. Opady mieszane, głównie w zachodniej połowie kraju.

Fot. Jan Szymankiewicz IMGW-PIB

Fot. Jan Szymankiewicz IMGW-PIB