Przejdź do treści

30.01.2023

Prognoza synoptyczna na 5 tydzień roku (30.01-05.02.2023)

Przed nami kolejny tydzień z przewagą pochmurnej pogody i opadami, głównie śniegu. W dzień na ogół temperatura dodatnia, w nocy kilka stopni poniżej zera. Najwięcej śniegu spadnie w górach i tam z dnia na dzień będzie go przybywać. W dolinach górskich, w trakcie rozpogodzeń, noce mogą być mroźne, do –15°C, zwłaszcza na Podhalu. UWAGA: silny wiatr w poniedziałek, do 85 km/h na północy kraju, stopniowo słabnący w nocy z poniedziałku na wtorek.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym zachodzie także deszczu, lokalnie marznącego, powodujące gołoledź. Na Podlasiu przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, w Sudetach o 10 cm. Temperatura maksymalna od –2°C w rejonach podgórskich Karpat do 2°C w centrum kraju i 5°C na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 140 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodujące zawieje śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek dużo chmur, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem także deszczu. Lokalnie drogi i chodniki śliskie. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm, w Karpatach do 12 cm. Temperatura minimalna od –3°C w dolinach górskich do 0°C w centrum i 3°C nad morzem. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach w zachodniej części wybrzeża początkowo do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, nad morzem i w głębi kraju do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 130 km/h, w Tatrach do 85 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek pochmurno, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i nad morzem także deszczu. Temperatura maksymalna od –2°C w rejonach podgórskich Karpat do 2°C w centrum kraju i 5°C na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę i czwartek w pogodzie bez większych zmian. Nadal występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i nad morzem także deszczu. W czwartek Karpatach możliwe silniejsze opady śniegu. Temperatura od 0°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna od –1°C do 4°C, na Podhalu około –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W sobotę i niedzielę opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w zachodniej połowie kraju głównie deszczu. W niedzielę możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od –1°C na wschodzie do około 6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich.

Nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę możliwe większe rozpogodzenia i w rejonach podgórskich spadki temperatury do –15°C.