Przejdź do treści

11.12.2023

Prognoza synoptyczna na 50 tydzień roku (11-17.12.2023)

W nadchodzącym tygodniu cały kraj obejmie odwilż, zimowa aura utrzyma się tylko w wyższych partiach gór. Będzie dużo chmur i przeważnie opady deszczu. Początkowo na wschodzie i południowym wschodzie jeszcze opady marznące, powodujące gołoledź. Lekko ochłodzi się w drugiej połowie tygodnia. Noce już tylko z lekkim mrozem.

Widok z Kasprowego Wierchu, Fot. Witold Kaszkin IMGW-PIB

Widok z Kasprowego Wierchu. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W poniedziałek zachmurzenie duże, większe przejaśnienia miejscami na południu. W zachodniej połowie kraju opady deszczu, na pozostałym obszarze śniegu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w opady deszczu. Na wschodzie, południu i południowym wschodzie opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5-7 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie i w dolinach karpackich do 3°C w centrum i 8-10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru do 70 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h, a w samych górach do 110 km/h. W Karpatach zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z poniedziałku na wtorek opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu; w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Lokalnie na wschodzie, Pomorzu i w rejonie Karpat opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od –1°C w rejonach podgórskich Karpat do 2°C w centrum i 5°C na zachodzie.

We wtorek nadal dużo chmur. Okresami opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Rano na Suwalszczyźnie i Podlasiu możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do 4°C w centrum i 6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy do 60 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę przeważnie pochmurno, miejscami opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Ciepło, od 1°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich.

W czwartek nieco chłodniej. Zachmurzenie na ogół duże. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami na wschodzie, w centrum i na południu kraju przelotne opady śniegu. W nocy lekki mróz, w dzień od –1°C do 3°C, nad morzem około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Sobota i niedziela z większą ilością słońca. Na południu kraju miejscami opady śniegu.  Temperatura od około –1°C w dolinach karpackich do około 5°C na zachodzie kraju i nad morzem.

Grudzień 2023 r. Fot. Piotr Wysocki | IMGW-PIB

Grudzień 2023 r. Fot. Piotr Wysocki | IMGW-PIB