Przejdź do treści

12.12.2022

Prognoza synoptyczna na 50 tydzień roku (12-18.12.2022)

Najbliższe dni upłyną pod znakiem śnieżnej i mroźnej zimy. W pierwszej połowie tygodnia przeważać będą opady śniegu, na północy miejscami intensywne o charakterze przelotnym, na pozostałym obszarze słabsze o charakterze ciągłym. Miejscami porywisty wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Na przeważającym obszarze kraju całą dobę utrzymają się ujemne temperatury powietrza. Nocami przy dłuższych rozpogodzeniach temperatura minimalna spadać będzie poniżej –10°C, a w kotlinach górskich nawet do –17°C. Jedynie nad morzem maksymalna temperatura powietrza wzrośnie do około 2°C, jednak okresami wiał będzie tam dość silny i porywisty wiatr. W weekend niewykluczone niewielkie ocieplenie powodujące topnienie pokrywy śnieżnej i opady deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. Miejscami mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź.

Poniedziałek w całym kraju na ogół pochmurny i z opadami śniegu. Na północy oraz na południowym zachodzie opady mogą być intensywne – miejscami spadnie tam do 10-15 cm świeżego śniegu. Jedynie nad samym morzem padał będzie deszcz ze śniegiem. Pod wieczór na Pomorzu miejscami występować będzie oblodzenie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura maksymalna od –7°C w kotlinach karpackich i –5°C na północnym wschodzie do 0°C na zachodzie i około 4°C nad morzem. Umiarkowany i dość silny wiatr na północnym wschodzie oraz miejscami północy powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Nad Bałtykiem silny północny wiatr, w porywach do 85 km/h.  

Intensywne opady śniegu miejscami występować będą na Pomorzu również w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami spadnie do 10 cm świeżego śniegu, a lokalnie na obszarze województwa pomorskiego pokrywa śnieżna wzrośnie o kolejne 15 cm. Najniższe wartości temperatury minimalnej prognozowane są w kotlinach górskich, tam miejscami nawet około –11°C; silniejszy mróz również na północnym wschodzie, około –8°C. Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna od –5°C do –3°C, tylko nad morzem około 0°C. Nad morzem nadal wiał będzie dość silny, okresami silny wiatr, który w porywach osiągać może do 85 km/h. Lokalnie na północy kraju możliwe są zamiecie i zawieje śnieżne.

We wtorek opady śniegu już zdecydowanie słabsze, jedynie na północnym wschodzie spaść może do 6 cm świeżego śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy
od –7°C w kotlinach karpackich, –5°C w kotlinach sudeckich i –3°C na wschodzie, do –1°C na zachodzie. Bez mrozu tylko nad morzem, około 2°C. We wschodniej części wybrzeża nadal wiał będzie dość silny i okresami silny północno-zachodni wiatr, w porywach do 75 km/h. Wiatr powoli będzie słabł.

Z wtorku na środę spodziewamy się silnego mrozu: w rejonach podgórskich temperatura minimalna spaść może do –17°C, na południu do około –13°C, na północnym wschodzie do –10°C. Na pozostałym obszarze kraju od –9°C do –6°C, tylko nad morzem około –3°C.

W środę opady śniegu głównie na wschodzie i południu, tam też na ogół pochmurno. Na północy kraju bez opadów i zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od –6°C na wschodzie, około –4°C w centrum, na zachodzie i południu, do 0°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko nad morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków południowych.

W nocy ze środy na czwartek oraz z czwartku na piątek najchłodniejszym rejonem Polski będzie północny wschód, temperatura spadnie tam do około –14°C. Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna od –10°C do –6°C, jedynie nad morzem około –2°C. Miejscami padać będzie śnieg, a na południu kraju możliwe są również opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie też deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna w czwartek oraz piątek od –5°C i –4°C na północnym wschodzie i w centrum do około 0°C na południu i 2°C nad samym morzem.

W sobotę i niedzielę możliwe ocieplenie. Noc z piątku na sobotę ponownie może być mroźna na północnym wschodzie, gdzie temperatura minimalna spadnie do –11°C. W weekend powinny przeważać opady deszczu i deszczu ze śniegiem, jedynie w sobotę na północy padał będzie śnieg. Miejscami możliwe są opady deszczu lub mżawki marznącej powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, tylko w sobotę na północnym wschodzie od –3°C do –1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w sobotę na wybrzeżu dość silny i porywisty.