Przejdź do treści

18.12.2023

Prognoza synoptyczna na 51 tydzień roku (18-24.12.2023)

W nadchodzącym tygodniu Polska pozostanie w cyrkulacji zachodniej, pomiędzy ośrodkami niżowymi nad Skandynawią, a rozległym wyżem na południu Europy. Początkowo będzie stosunkowo ciepło, pochmurno i deszczowo, tylko na południu kraju spodziewamy się rozpogodzeń. Jednak w drugiej połowie tygodnia najprawdopodobniej napłynie do nas chłodniejsze powietrze. Zaczną dominować opady śniegu, a temperatura w nocy może miejscami spadać poniżej 0°C. Zrobi się wietrznie, nie tylko w strefie nadmorskiej.

Widok z Kasprowego Wierchu, chmury Altocumulus Lenticularis, 17.12.2023 r., Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus, IMGW-PIB

Widok z Kasprowego Wierchu, chmury Altocumulus Lenticularis, 17.12.2023 r., Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus, IMGW-PIB

W poniedziałek na południu i południowym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, okresami z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna wyniesie od 5°C na wschodzie, około 7°C na przeważającym obszarze kraju, do 10°C na południu. Chłodniej będzie tylko lokalnie w rejonach podgórskich Karpat, od 0°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem wiatr okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Noc z poniedziałku na wtorek na południu pogodna, ze spadkiem temperatury minimalnej do około 0°C. Na pozostałym obszarze pochmurno, opady deszczu lub mżawki, a temperatura minimalna w zakresie od 2°C do 6°C. Wiatr nadal porywisty, nad morzem w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

We wtorek nadal dużo chmur, tylko na południu pogodnie. Chłodny front przyniesie przelotne opady deszczu. Na północnym zachodzie prognozowana suma opadów miejscami do 10 mm. Temperatura maksymalna zwykle od 6°C do 9°C, a na południu do 10°C. Jedynie w rejonach podgórskich Karpat lokalnie od 2°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na północy oraz w rejonach podgórskich Karpat w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Nad morzem wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W środę wciąż pochmurno, z większymi przejaśnieniami na południu. Miejscami wystąpią opady deszczu, na północy i w rejonach górskich przechodzące w deszcz ze śniegiem. Jeszcze ciepło, od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na północy do 65 km/h, nad morzem także silny od 30 km/h do 45 km/h i w porywach do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W czwartek wiatr zacznie się nasilać. Będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem okresami silny i bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni. Zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura w nocy na południu spadnie do około 0°C. Natomiast temperatura maksymalna w dzień od 2°C na północnym wschodzie do 8°C na zachodzie.

W piątek bardzo wietrznie i już wyraźnie chłodniej. Pochmurno, możliwe przejściowo większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na zachodzie do 85 km/h, nad morzem okresami silny i bardzo silny od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Sobota i niedziela pochmurna z przelotnymi opadami śniegu. W nocy w wielu miejscach temperatura minimalna spadnie poniżej 0°C, lokalnie do –5°C, –3°C. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od –1°C do 3°C. Nadal będzie wietrznie. Porywy wiatru mogą dochodzić do 55-65 km/h, a nad morzem do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Świnoujście, 15.12.2023 r., Fot. Agnieszka Harasimowicz IMGW-PIB

Świnoujście, 15.12.2023 r., Fot. Agnieszka Harasimowicz IMGW-PIB