Przejdź do treści

19.12.2022

Prognoza synoptyczna na 51 tydzień roku (19-25.12.2022)

Zimowa aura w odwrocie. W poniedziałek na zachodzie pojawią się marznące opady deszczu, które przyniesie ciepły front atmosferyczny związany z niżem Franciszka. Opady te będą stopniowo przemieszczać się dalej na wschód. Będzie ślisko. Od wtorku wróci jesienna pogoda, chociaż noce jeszcze mroźne. Prognozowane są roztopy, pokrywa śnieżna utrzyma się jedynie w górach. Wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogą być bardzo ciepłe, nawet do 11 stopni na Dolnym Śląsku, dodatkowo silnie powieje. Ciśnienie będzie znacznie spadać – niekorzystne warunki biometeorologiczne.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, rano liczne rozpogodzenia, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od –6°C na wschodzie, około –1°C w centrum, do 2°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich Sudetów w porywach do 75 km/h, na Pogórzu Karpackim do 65 km/h, na wschodzie kraju do 55 km/h, z kierunków południowych. W rejonach z silniejszym wiatrem będą tworzyć się zamiecie śnieżne.

Noc z poniedziałku na wtorek z zachmurzeniem na ogół dużym, jedynie na wschodzie kraju początkowo małym i umiarkowanym. Miejscami marznący deszcz powodujący gołoledź, na zachodzie i w centrum kraju stopniowo przechodzący w deszcz. Początkowo na wschodzie opady śniegu. Temperatura minimalna od –8°C na wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych. Miejscami zamiecie śnieżne.

We wtorek na południu i południowym zachodzie na ogół pogodnie i bez opadów, tylko na południu Podkarpacia możliwy słaby deszcz, początkowo deszcz marznący powodujący gołoledź. W pozostałej części kraju więcej chmur, słabe opady deszczu, we wschodniej połowie Polski początkowo opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie i południu do 6°C na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim oraz nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 metrów, również marznące i osadzające szadź. Zachmurzenie duże i słabe opady deszczu. Temperatura minimalna na północy i w centrum wyniesie od –1°C do 3°C, tylko nad morzem około 5°C; na południu od –4°C do 0°C, a przy dłuższych rozpogodzeniach możliwy spadek temperatury do –7°C. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem i na Podkarpaciu okresami dość silny, porywisty, na południu w porywach do 60 km/h, na Podkarpaciu do 70 km/h, wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 85 km/h, południowo-zachodni. W Karpatach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W środę na zachodzie, północy i w centrum zachmurzenie głównie duże z opadami deszczu, poza tym więcej słońca. Temperatura maksymalna od 0°C na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Pogórzu Karpackim do 3°C w centrum kraju i 7°C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, południowy.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na południu także opady marznące powodujące gołoledź. W górach opady śniegu. Temperatura od 2°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, południowo-zachodni.

W piątek pochmurno, opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach śnieg. Od 2°C do 6°C. Wiatr nad morzem nadal porywisty, do 60 km/h, zachodni.

W sobotę i w niedzielę zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Gdzieniegdzie opady deszczu, na północy i na Pogórzu Karpackim także opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Ciepło, od 2°C na północnym wschodzie do około 8°C w centrum kraju i 10°C, 11°C na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich.