Przejdź do treści

27.12.2022

Prognoza synoptyczna na 52 tydzień roku (27.12.2022-01.01.2023)

Polska znajdzie się w strumieniu wilgotnego, ale ciepłego powietrza napływającego znad Oceanu Atlantyckiego. To zapewni dość stabilną, choć wietrzną i pochmurną pogodę. Po ciepłym świątecznym weekendzie, we wtorek i środę nastąpi krótkie ochłodzenie, po czym temperatury w dzień i w nocy ponownie będą wyjątkowo wysokie. Opady, początkowo także śniegu, wystąpią głównie w północnej części kraju, ale śnieżna aura utrzyma się w tylko w najwyższych partiach gór.   

We wtorek zachmurzenie będzie duże, jedynie na południowym zachodzie pojawią się większe przejaśnienia. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej; na północy i w rejonach podgórskich opady także deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach i na Podhalu opady śniegu. Na wybrzeżu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 2°C na Pomorzu i Podhalu, około 6°C na południowym zachodzie do 8°C na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, nad morzem silny, w porywach do 80 km/h, zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 100 km/h – powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę i w środę rano temperatura miejscami spadnie poniżej zera, co może spowodować lokalnie śliskość dróg i chodników. W dzień dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie i północy kraju duże i tam wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie do 8°C na południowym zachodzie, a na Podhalu około 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 65 km/h, a w górach do 80 km/h, południowo-zachodni.

W czwartek i piątek pochmurno z większymi przejaśnieniami głównie na południu. Miejscami wystąpią opady deszczu. Temperatura w czwartek w ciągu dnia osiągnie od około 4°C na wschodzie i w rejonach podgórskich do 12°C na zachodzie, w piątek na zachodzie nieco chłodniej do 9°C. Utrzyma się umiarkowany, południowo-zachodni i południowy wiatr, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w rejonach podgórskich do 90 km/h.

W sobotę najwięcej słońca i bez opadów na wschodzie kraju, tam przeważać będzie zachmurzenie małe; na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu. Nadal ciepło – od 6°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich do 14°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Noc Sylwestrowa będzie bardzo ciepła ze słabymi opadami deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 5°C, 6°C na Kaszubach i Suwalszczyźnie, około 9°C w centrum kraju do 10°C, 11°C na południowym zachodzie, na Podhalu około 2°C.

Niedziela – pierwszy dzień Nowego Roku na ogół pochmurny z opadami deszczu, ale bardzo ciepły. Temperatura w dzień od 7°C na północy do około 15°C na południowym zachodzie. Nadal wietrznie – zachodni wiatr w porywach osiągać będzie do 55 km/h, a na południu kraju do 65 km/h.

Poniedziałek – powinien być pogodny i bez opadów. Temperatura w dzień od 7°C nad morzem, około 12°C na przeważającym obszarze do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr chwilami będzie porywisty, południowo-zachodni.