Przejdź do treści

06.02.2023

Prognoza synoptyczna na 6 tydzień roku (06-12.02.2023)

Do czwartku pogodę w kraju kształtować będzie wyż, obejmujący swoim zasięgiem niemal całą Europę. Będzie dość pogodnie, ale zimno, nocami mróz dwucyfrowy. Od piątku nastąpi przebudowa pola barycznego i kraj znajdzie się w zasięgu niżu znad Skandynawii. Zacznie napływać lżejsze powietrze polarne morskie, stopniowo wypierając zalegające nad Polską powietrze arktyczne.

W poniedziałek sporo chmur, miejscami pojawią się większe przejaśnienia, a lokalnie rozpogodzenia. Na wschodzie i północy możliwe przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Rano lokalnie mglisto. Maksymalnie od –6°C na południowym wschodzie, około –2°C w centrum, do 3°C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat od –10°C do –6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W nocy minimalnie od –13°C na południowym wschodzie, w centrum około –9°C, do 0°C na Helu; w rejonach podgórskich Sudetów około –15°C, Karpat od –19°C do –15°C, lokalnie spadek do –22°C.

We wtorek zachmurzenie duże, na zachodzie rozpogodzi się. Miejscami na wschodzie opady śniegu. Początkowo mglisto. Temperatura maksymalna od –4°C na południowym wschodzie, około – 1°C w centrum, do 4°C nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat od –7°C do –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, lokalnie północny. W nocy temperatura minimalna od –18°C na Podhalu, około –6°C w centrum, do 0°C w rejonie Świnoujścia.

W środę dość pogodnie, jedynie na wschodzie oraz południu więcej chmur i tam miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –7°C na południowym wschodzie, około 0°C w centrum, do 3°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W nocy minimalnie od –20°C na Podhalu, około –7°C w centrum, do –1°C w rejonie Świnoujścia.

W czwartek dość pogodnie, jedynie na północy więcej chmur. Temperatura maksymalna od -7°C na południowym wschodzie, około 0°C w centrum, do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu oraz południowym zachodzie porywisty, południowy i południowo-wschodni. W nocy minimalnie od –19°C na Podhalu, około –3°C w centrum, do 0°C nad morzem.

W piątek pochmurno i ponownie pojawią się w kraju opady śniegu, na Wybrzeżu także śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od –4°C na południowym wschodzie, około 2°C w centrum, do 4°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach do 60 km/h, jedynie nad morzem do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W nocy minimalnie jeszcze od –15°C na Podhalu, około –1°C w centrum, do 1°C nad morzem.

W sobotę nadal pochmurno i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, na zachodzie lokalnie deszczu. Temperatura maksymalna od –4°C na południowym wschodzie, około 2°C w centrum, do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

W niedzielę przewaga chmur i opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu, jedynie na wschodzie początkowo śniegu. Przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od –3°C na południowym wschodzie, około 3°C w centrum, do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.