Przejdź do treści

27.02.2023

Prognoza synoptyczna na 9 tydzień roku (27.02-05.03.2023)

W tym tygodniu pogodą będzie zarządzał wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Centrum Wyżu początkowo będzie w rejonie Szkocji, pod koniec tygodnia przemieści się na południe nad Anglię. Wyż znad Wysp Brytyjskich będzie kierował nad Europę środkową powietrze znad północnego Atlantyku, a na początku tygodnia nawet znad Oceanu Arktycznego.

Początek tygodnia będzie chłodny. W dzień temperatura wzrośnie nieco powyżej 0°C, a w nocy będzie ujemna poniżej –5°C. Pomimo tego, że będziemy pod wpływem wyżu, poza rozpogodzeniami w wielu miejscach będą utrzymywać się niskie (podinwersyjne) chmury i miejscami w nocy i rano będą mgły osadzające szadź.
Od środy temperatura w dzień przeważnie będzie przekraczać 5°C, a w nocy nie powinna spadać poniżej  –5°C. Nadal będzie sporo chmur, a od piątku w wielu miejscami będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.
Przez cały tydzień będzie utrzymywać się ryzyko spadku temperatury w kotlinach górskich do około –10°C.

W poniedziałek pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza w górach, słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie, w centrum około 1°C, do 4°C na zachodzie. W dolinach górskich od –4°C do –1°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni. W Sudetach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek na ogół dość pogodnie, ale na południu miejscami pochmurno i tam możliwe słabe opady śniegu. Miejscami, zwłaszcza na północy, mgły osadzające szadź, w rejonach mgieł możliwy wzrost zachmurzenie do całkowitego. Temperatura minimalna przeważnie od –8°C do –4°C, na północy lokalnie spadek temperatury do –10°C, a dolinach górskich gdzieniegdzie –12°C. Najcieplej nad morzem od –3°C do –1°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, miejscami, zwłaszcza na północy zmienny.

We wtorek dość pogodnie, jednak w Karpatach okresami pochmurno i tam miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C na południowym wschodzie do około 4°C na północy i zachodzie, w centrum około 1°C. W dolinach górskich od –3°C do 0°C. Wiatr słaby, na północy z kierunków zachodnich, w pasie dzielnic centralnych przeważnie zmienny, a na południu kraju północno-wschodni i wschodni.

W nocy z wtorku na środą i w środę na zachodzie i południu będzie dość pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju okresami będzie się chmurzyć a miejscami wystąpią słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od –7°C na Śląsku, w centrum około –4°C, do 0°C na północnym wschodzie. Nad samym morzem od 0°C do 2°C. W dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do około –10°C, –12°C. Temperatura maksymalna od około 2°C na wschodzie i w dolinach górskich do 7°C na zachodzie, w centrum około 5°C°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W nocy ze środy na czwartek i w czwartek na ogół dość pogodnie ale na wschodzie, w centrum i na południu okresami będzie pochmurno. Temperatura minimalna od –3°C do 0°C, nad samym morzem do 2°C, w dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do –8°C. Temperatura maksymalna przeważnie od 5°C do 8°C, nad samym morzem i Suwalszczyźnie lokalnie 4°C, a w dolinach górskich od 1°C do 4°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

W nocy z czwartku na piątek i w piątek w całym kraju będzie pochmurna aura z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od –2°C na wschodzie i południu, w centrum około 0°C, do 2°C nad morzem. W dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do –10°C. Temperatura maksymalna od około 3°C na północy do 7°C w centrum i na południu, w dolinach górskich około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i północny.

Końcówka tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, okresami będzie padał deszcz, deszczu ze śniegiem i śnieg.

W sobotę temperatura minimalna od –3°C do 0°C, nad morzem około 1°C, w dolinach karpackich lokalnie spadek temperatury do –8°C. Temperatura maksymalna od około 2°C na wschodzie i w dolinach górskich, w centrum około 4°C, do 7°C na północnym zachodzie, na Podhalu lokalnie –1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W niedzielę temperatura minimalna od –4°C na południu, w centrum około –1°C, do 2°C na Pomorzu, w dolinach karpackich lokalnie spadek temperatury do –10°C. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie i w centrum do 7°C na północnym zachodzie, w dolinach górskich od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.