Przejdź do treści

15.01.2021

Puchar Świata w skokach narciarskich z prognozą od IMGW-PIB

W najbliższy weekend w Zakopanem odbędzie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Po ostatnich sukcesach polskich skoczków apetyty kibiców wzrosły, tym bardziej, że Kamil Stoch i spółka walczyć będą z rywalami na legendarnej zakopiańskiej skoczni im. Stanisława Marusarza u podnóża góry Krokiew.

IMGW-PIB, jako lider prognoz meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce, przygotuje specjalną prognozę pogody dla Tatr i Podhala na każdy dzień Pucharu Świata od czwartku do niedzieli. Komunikaty wraz z mapami temperatury, wiatru i opadu publikowane będą w serwisach informacyjnych Instytutu i udostępniane w mediach.

Kwalifikacje do konkursu w Zakopanem 2021 zaplanowano w piątek na godz. 18:00. Konkurs drużynowy w sobotę rozpocznie się o godz. 16:15, a indywidualny konkurs w niedzielę o godz. 16:00. Instytut poda prognozę od piątku do niedzieli – wiatr, śnieg, temperatura – z modelu według następującego harmonogramu:
• Godz. 11:00 (dane z 00.00 (północ danego dnia))
• Godz. 15.45-16 (dane z 06.00 (poranek danego dnia))

Prognoza pogody dla lokalizacji Wielkiej Krokwi (49°16′46″N 19°57′50″E) oparta jest na wysokorozdzielczej implementacji modelu WRF (Weather Research and Forecasting), który jest rozwijany przez NCAR (National Center for Atmospheric Research). Rozwiązanie jest wspólnym przedsięwzięciem IMGW-PIB i Centrum Informatycznego TASK, które jest realizowane w ramach projektu obliczeniowego na superkomputerze Tryton. Sercem rozwiązania jest model WRF 4.2.1, który został sparametryzowany i przygotowany dla siatki obliczeniowej o rozdzielczości 500m. Nie będą to dane pomiarowe tylko modelowane matematycznie prognozy, które mogą być obarczone błędami szczególnie w obszarze Tatr wysokich.  

LINKI z prognozami:

Prognoza wiatru:
https://youtu.be/Zzg_C7zeNQw

Prognoza opadu śniegu:
https://youtu.be/pcuXCFXwi7U

Prognoza temperatury powietrza:
https://youtu.be/jNQ133qhulo

Komentarz synoptyka:

Wiatr – słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni (średnia prędkość wiatru do 3-6 m/s). Śnieg – możliwe będą słabe opady śniegu (poniżej 1 cm).

Prawdopodobieństwo opadów będzie niskie (około 20%, w kolejnych godzinach wieczornych zwiększające się – do około 70%).

Temperatura powietrza – najniższa około godziny 18:00 (około -12°C, później nieco wzrośnie
(do około -10°C).

Podczas dzisiejszego treningu:
Wiatr słaby: do 3-5 m/s, prawdopodobieństwo opadów śniegu niskie (poniżej 30%), temperatura powietrza około -12°C, -11°C.