Przejdź do treści

18.01.2020

Rośnie ciśnienie atmosferyczne. Czy osiągnie rekordowy poziom w historii?

W poniedziałek Polska w zasięgu REKORDOWO silnego wyżu.

Przez cały weekend nad obszarem kraju panować będzie ciśnienie umiarkowane do wysokiego. W sobotę, kiedy przemieszczać się będzie zatoka niżu z frontem atmosferycznym, prognozowane wartości ciśnienia zredukowanego do poziomu morza przekraczać będą 1015 hPa (z wyjątkiem wybrzeża kraju).

Od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hPa/24h). Najwyższe wartości osiągnie w poniedziałek. Na Suwalszczyźnie może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie 1046-1048 hPa. Część modeli zakłada możliwość osiągnięcia nawet 1050 hPa.

Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat. Rekordowe odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - 1054 hPa. 

Podsumowanie: Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego: trudności z koncentracją. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu kraju, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. Może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie.