Przejdź do treści

22.04.2021

Światowy Dzień Ziemi 2021

Gdyby Ziemia mogła przemówić, powiedziałaby dziś, że nie oczekuje od nas odważnych deklaracji i wielkich słów. W tym dniu zapytałaby każdego domownika, jak wiele zrobił tu i teraz, by jego Dom – Ziemia był szczęśliwym i zdrowym miejscem do życia.

dzien ziemii

Mieszkamy na wyjątkowej Planecie, niezwykłym cudzie Wszechświata. Ziemi, z której darów od setek lat czerpiemy pełnymi garściami. Miejscu, które zapewnia niezbędne dla naszego przetrwania warunki – schronienie, bezpieczeństwo i podstawy biologicznej egzystencji. W tym dniu zadajmy sobie ważne pytanie, czy zrobiłem wystarczającą dużo, by Planeta Ziemia mogła przetrwać i być bezpiecznym Domem dla przyszłych pokoleń.

Jak segreguję śmieci? Czy oszczędzam wodę i ograniczam zużycie prądu? Czy w końcu przesiadłem się na rower, komunikację miejską? Dbam o las tuż za rogiem i przestałem kupować wodę w plastikowych butelkach? Czy zrezygnowałem z jednorazowych reklamówek? Wsparłem lokalną społeczność w ekologicznych działaniach? Kiedy w końcu porozmawiam z rodziną, przyjaciółmi o tym jak chronić klimat i planetę? Czy w końcu podpisałem petycję o ochronie zagrożonych gatunków? Czy zmniejszyłem swój ślad węglowy? Czy w ogóle wiem czym jest ślad węglowy? Jak zmieniłem w ostatnim roku nawyki żywieniowe i czy przestałem wyrzucać jedzenie? Jak ogrzewam swój dom? Czy przemyślałem zakup kolejnego T-shirta, telefonu komórkowego tylko dlatego, że wygląda lepiej niż stara wersja? Czy w ogóle w ostatnim czasie zastanowiłem się jak będzie wyglądać życie mojego dziecka, rodziny i przyjaciół, jeżeli na każde poprzednie pytanie odpowiem „nie”?

Planeta Ziemia w dniu swojego święta potrzebuje byśmy zaczęli sobie zadawać trudne pytania…

 Raport IMGW-PIB: Klimat Polski 2020 >>