Przejdź do treści

03.01.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 1 tydzień roku (01-07.01.2024)

W nadchodzącym tygodniu będziemy mieć do czynienia z dwoma typami pogody nad Polską.  Zachodnie i południowe rejony naszego kraju (oprócz obszarów górskich) będą miały aurę pochmurną z opadami deszczu ale będzie ciepło; temperatura w dzień wzrośnie tam do 10 °C. Z kolei w Polsce północno-wschodniej oraz w górach będzie padał deszcz ze śniegiem i śnieg a temperatura stopniowo będzie się obniżać, by w nocy spaść do około -10 °C.

W poniedziałek pochmurnie z opadami deszczu, na północnym wschodzie i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 7 cm na północnym wschodzie i o 5 cm do 8 cm w górach. Temperatura powietrza wyniesie od 0°C na Suwalszczyźnie do 8°C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie umiarkowany, na południu porywisty, na północnym wschodzie wschodni, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru w Karpatach do 75 km/h, w Sudetach do 90 km/h; w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z poniedziałku na wtorek także pochmurna. Opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu; gdzieniegdzie na północnym wschodzie możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. Prognozowana wysokość opadów około 10 mm; prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm na północnym wschodzie. Temperatura minimalna od -4°C na północnym wschodzie do 4°C na wybrzeżu i Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, na północnym wschodzie wschodni, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru w Karpatach do 75 km/h i w Sudetach do 80 km/h; w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek nadal pochmurnie. Opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu; gdzieniegdzie na północnym wschodzie możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od -3°C na północnym wschodzie do 6°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych.

Od środy do piątku dominacja zachmurzenia dużego z opadami deszczu. Na północnym wschodzie i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu; okresami także marznący deszcz powodujący gołoledź. W środę na północnym wschodzie intensywne opady śniegu. Temperatura minimalna na północnym wschodzie od -9°C do 0°C, na pozostałym obszarze od 1°C do 7°C. Temperatura maksymalna odpowiednio od -7°C do 0°C i od 1°C do 10°C, tylko w piątek na północnym wschodzie od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny oraz porywisty, powodujący miejscami na północnym wschodzie oraz w górach zawieje i zamiecie śnieżne.
 
Sobota i niedziela z zachmurzeniem dużym i opadami deszczu przechodzącymi w niedzielę w deszcz ze śniegiem i śnieg; lokalnie na południu opady intensywne. Temperatura minimalna od -2°C do 6°C, a maksymalna od 0°C do 9°C. Wiatr będzie porywisty, z kierunków południowych skręcający na kierunki północne.