Przejdź do treści

18.03.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 12. tydzień roku (18-24.03.2024 r.)

Jak przystało na ostatnie dni kalendarzowej zimy, początek tygodnia, za sprawą napływu z północy powietrza pochodzenia arktycznego, będzie chłodny. W nocy w całym kraju wystąpią przymrozki. W środku tygodnia ocieplenie, ale będzie to krótkotrwały zwiastun wiosny, bo w weekend czeka nas ponowne ochłodzenie.

Widok na Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Śnieżce, 17.03.2024 r. Fot. Piotr Krzaczkowski | IMGW-PIB.

Widok na Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Śnieżce, 17.03.2024 r. Fot. Piotr Krzaczkowski | IMGW-PIB.

W poniedziałek w nocy przymrozki w całym kraju, do –3°C, a w kotlinach górskich nawet do –6°C. W dzień na zachodzie kraju na ogół bez opadów, jednak na wschodzie miejscami opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C na południowym wschodzie do 5°C na zachodzie.

We wtorek, po nocnych przymrozkach, ranek nadal chłodny. W dzień natomiast pogodnie, ale chłodno; jedynie na wschodzie miejscami mogą wystąpić słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna na Podkarpaciu i Podhalu zaledwie około 0°C,  ale w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim prawie 10°C.

W środę zrobi się nieco cieplej. Przymrozki tylko na zachodzie i południu kraju. Przeważać będzie duże zachmurzenie, jednak opadów możemy spodziewać się tylko na wschodnich krańcach Polski. Temperatura maksymalna od 4°C na południowym wschodzie do 15°C na Dolnym Śląsku.

Czwartek pochmurny z przelotnymi opadami deszczu w przeważającej części kraju, ale na zachodzie już 15°C. Na wschodzie chłodniej, za to na ogół  bez opadów i więcej słońca. Temperatura maksymalna od 7°C na północy do 15°C na Dolnym Śląsku.
 
Pochmurno i deszczowo będzie także w piątek, dodatkowo silny wiatr. Bez opadów, cieplej i trochę słońca  tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna od 8°C na Wybrzeżu do 15°C na południu. Wiatr w północno-zachodniej części kraju okresami porywisty, na Wybrzeżu w porywach do 60 km/h.

W sobotę nadal pochmurnie, deszczowo i wietrznie. Temperatura maksymalna od 7°C na Wybrzeżu do 15°C w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, miejscami  porywisty.

Niedziela chłodna z przelotnymi opadami deszczu, jednak powinny pojawić się przejaśnienia. Temperatura maksymalna nie przekroczy 10°C.

Beskid Śląski, 16.03.2024 r. Fot. Michał Sikora-Le | IMGW-PIB.

Beskid Śląski, 16.03.2024 r. Fot. Michał Sikora-Le | IMGW-PIB.