Przejdź do treści

22.12.2023

Synoptyczna prognoza pogody na 22-26.12.2023 r.

Za sprawą głębokiego, aktywnego niżu w najbliższy piątek w Polsce będzie bardzo wietrznie. Zarówno w piątek, jak i w sobotę znajdziemy się w chłodnej masie powietrza – wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu i gdzieniegdzie krajobraz się zabieli. Niewykluczone lokalne burze. Od niedzieli stopniowo napływać będzie cieplejsza masa powietrza, a opady śniegu przejdą w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, który powodować będzie gołoledź. Na drogach i chodnikach ślisko i niebezpiecznie. Święta Bożego Narodzenia z dodatnią temperaturą oraz deszczem.

Widok z Kasprowego Wierchu, 17.12.2023 r., Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus | IMGW-PIB

Widok z Kasprowego Wierchu, 17.12.2023 r. Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus | IMGW-PIB

PIĄTEK (22.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem głębokiego, aktywnego niżu, przemieszczającego się znad Bałtyku nad kraje bałtyckie. Chłodne powietrze polarne morskie będzie wypierane przez coraz chłodniejszą masę powietrza arktycznego. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, w rejonie nadmorskim śniegu z deszczem. Suma opadów do 20 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 cm. Porywisty wiatr powodować będzie zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od 1°C na Kaszubach do 4°C w rejonie Zalewu Szczecińskiego. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, na wybrzeżu bardzo silny, od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 115 km/h, wieczorem słabnący, zachodni i północno-zachodni.

Gdańsk: 2°C             
Koszalin: 3°C    
Szczecin: 4°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Na Warmii i Mazurach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5-7 cm. Lokalnie porywisty wiatr może powodować zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Warmii i Mazurach także silny od 30 km/h do 40 km/h, na wschodzie regionu w porywach do 75 km/h, na zachodzie do 95 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Olsztyn: 3°C             
Suwałki: 3°C          
Białystok: 4°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
W dzień zachmurzenie początkowo miejscami umiarkowane, po południu duże. Przelotne deszczu ze śniegiem lub śniegu. Na północy Kujaw lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm i tutaj możliwe zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, na Kujawach 0-1°C. Wiatr dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, zachodni.

Poznań: 4°C   
Kalisz: 3°C        
Gorzów Wlkp.: 5°C   
Zielona Góra: 4°C           
Toruń: 2°C
Bydgoszcz: 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C. Wiatr przeważnie dość silny i silny od 30 km/h do 40 km/h, na Lubelszczyźnie w porywach do 70 km/h, na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 3°C               
Łódź: 3°C             
Lublin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na Dolnym Śląsku również deszczu. W górach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm i zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od 1°C lokalnie na wschodzie do 4°C na zachodzie; wysoko w Beskidach od –6°C do –3°C, wysoko w Sudetach –10°C, –8°C. Wiatr dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, na wschodzie w porywach do 80 km/h, na zachodzie do 90 km/h, zachodni; na Przedgórzu Sudeckim oraz wysoko w Beskidach porywy wiatru do 100 km/h, wysoko w Sudetach do 150 km/h.

Wrocław: 4°C        
Jelenia Góra: 4°C            
Legnica: 3°C
Opole: 4°C            
Katowice: 3°C        
Częstochowa: 2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 8 cm i tutaj miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –3°C do 1°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od –6°C do
– 2°C, na szczytach Tatr około –10°C. Wiatr dość silny, przed południem w porywach do 60 km/h, później do 75 km/h, zachodni; w Tatrach porywy wiatru do 120 km/h, w Bieszczadach do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni,

Kraków: 3°C     
Kielce: 2°C     
Rzeszów: 3°C    
Zakopane: –1°C

SOBOTA (23.12)

Sytuacja baryczna
Polska znajdzie się na skraju odsuwającego się nad Łotwę niżu. Zachodnie województwa przejściowo dostaną się pod wpływ klina wyżowego. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, lokalnie śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, nad morzem do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu dość silny i początkowo silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, północno-zachodni i zachodni. Porywisty wiatr powodować będzie zawieje śnieżne.

Gdańsk: 1°C             
Koszalin: 2°C           
Szczecin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu. Miejscami na zachodzie regionu przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Porywisty wiatr powodować będzie na zachodzie zawieje śnieżne.

Olsztyn: 0°C             
Suwałki: 0°C          
Białystok: 0°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Porywisty wiatr powodować będzie na północy regionu zawieje śnieżne.

Poznań: 2°C       
Kalisz: 1°C       
Gorzów Wlkp.: 2°C  
Zielona Góra: 3°C            
Toruń: 0°C
Bydgoszcz: 0°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Warszawa: 0°C               
Łódź: 0°C             
Lublin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, w obszarach podgórskich i w górach sam śnieg. Przyrost pokrywy śnieżnej w Beskidach miejscami o 8 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, w obszarach podgórskich od –3°C do 0°C, wysoko w Beskidach i na szczytach Sudetów od –8°C do –5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach około 55 km/h, na wschodzie regionu w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Beskidach wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wiatr silny od 40 km/h słabnący do 50 km/h, w porywach około 80 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 2°C        
Jelenia Góra: –1°C            
Legnica: 0°C
Opole: 1°C            
Katowice: 1°C        
Częstochowa: 0°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 8 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C, w rejonach podgórskich
od –3°C do –1°C, w Górach Świętokrzyskich około –3°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów od –8°C do –5°C, na szczytach Tatr około –11°C. Wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 80 km/h w Bieszczadach i do 110 km/h w Tatrach, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 1°C     
Kielce: –1°C     
Rzeszów: 0°C    
Zakopane: –3°C

Wyspa Wolin. Fot. Agnieszka Harasimowicz |IMGW-PIB

Wyspa Wolin. Fot. Agnieszka Harasimowicz |IMGW-PIB

NIEDZIELA (24.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej znad Danii. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, jedynie na wschodzie regionu początkowo umiarkowane. Opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w ciągu dnia wzmagający się na zachodzie i w centrum regionu do dość silnego i porywistego, na zachodzie w porywach do 60 km/h, na wschodzie regionu porywisty, południowo-zachodni i zachodni, przed południem przejściowo skręcający na południowy.

Gdańsk: 2°C             
Koszalin: 3°C           
Szczecin: 9°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Olsztyn: 1°C             
Suwałki: –1°C          
Białystok: 0°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Poznań: 6°C   
Kalisz: 6°C            
Gorzów Wlkp.: 8°C  
Zielona Góra: 8°C            
Toruń: 2°C    
Bydgoszcz: 2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W dzień miejscami opady śniegu, stopniowo przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo w marznące, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 5°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na zachodzie w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 2°C               
Łódź: 4°C             
Lublin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, początkowo marznący, powodujący gołoledź. W nocy na wschodzie regionu opady śniegu będą mieć miejscami umiarkowane natężenie. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C. Temperatura maksymalna wystąpi pod koniec dnia. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Temperatura od –2°C do 0°C. Wiatr od 85 km/h do 100 km/h, w porywach do 150 km/h, zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 7°C        
Jelenia Góra: 4°C            
Legnica: 7°C
Opole: 4°C            
Katowice: 4°C        
Częstochowa: 5°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W nocy opady śniegu będą miejscami mieć umiarkowane natężenie. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 4°C. Temperatura maksymalna wystąpi pod koniec dnia. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Kraków: 5°C     
Kielce: 4°C     
Rzeszów: 4°C    
Zakopane: 2°C

PONIEDZIAŁEK (25.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływać będzie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 80 km/h, zachodni  i południowo-zachodni.

Gdańsk: 8°C             
Koszalin: 9°C           
Szczecin: 10°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. W nocy opady śniegu przechodzące w śnieg z deszczem i deszcz, przejściowo miejscami marznący, powodujący gołoledź. W ciągu dnia okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Olsztyn: 7°C             
Suwałki: 6°C          
Białystok: 8°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Poznań: 9°C   
Kalisz: 9°C            
Gorzów Wlkp.: 9°C  
Zielona Góra: 9°C            
Toruń: 9°C    
Bydgoszcz: 9°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże, okresami całkowite. Okresami opady, w nocy śniegu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo marznące, powodujące gołoledź; w dzień przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni.

Warszawa: 9°C               
Łódź: 10°C             
Lublin: 8°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie możliwe większe przejaśnienia. Okresami słabe opady deszczu, na wschodzie regionu także opady deszczu ze śniegiem i tam opady okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 10°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Beskidów od 2°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura obniżająca się od –1°C w nocy do –3°C w ciągu dnia. Wiatr od 75 km/h do 85 km/h, w porywach do 120 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodować będzie zawieje śnieżne.

Wrocław: 9°C        
Jelenia Góra: 8°C            
Legnica: 9°C
Opole: 9°C            
Katowice: 9°C        
Częstochowa: 8°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, na południu możliwe większe przejaśnienia. Początkowo na północy regionu możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze w ciągu dnia okresami opady deszczu, na wschodzie regionu okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 4°C na południu do 9°C na północy, w rejonach podgórskich od 1°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Kraków: 10°C     
Kielce: 8°C     
Rzeszów: 8°C    
Zakopane: 5°C

WTOREK (26.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z północy zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem okresami silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni.

Gdańsk: 6°C             
Koszalin: 5°C           
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, , lokalnie na wschodzie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni.

Olsztyn: 7°C             
Suwałki: 6°C          
Białystok: 7°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni.

Poznań: 8°C   
Kalisz: 8°C            
Gorzów Wlkp.: 8°C  
Zielona Góra: 8°C            
Toruń: 8°C    
Bydgoszcz: 8°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Warszawa: 9°C               
Łódź: 9°C             
Lublin: 8°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C, w rejonach podgórskich od 3°C do 6°C, temperatura maksymalna wystąpi rano. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wschodzie regionu do 75 km/h, z kierunków zachodnich.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura
od –1°C w nocy do –3°C w ciągu dnia. Wiatr od 75 km/h do 85 km/h, w porywach do 120 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 9°C        
Jelenia Góra: 8°C            
Legnica: 9°C
Opole: 8°C            
Katowice: 8°C        
Częstochowa: 8°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. W ciągu dnia opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na południu, do 9°C na północy regionu, w rejonach podgórskich od 2°C do 5°C, temperatura maksymalna wystąpi rano. Wiatr umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Kraków: 8°C     
Kielce: 7°C     
Rzeszów: 7°C    
Zakopane: 3°C

Stacja Badań Lawin i Śniegu IMGW-PIB na Hali Gąsiennicowej , Fot. Paweł Chrustek| IMGW-PIB

Stacja Badań Lawin i Śniegu IMGW-PIB na Hali Gąsienicowej. Fot. Paweł Chrustek | IMGW-PIB