Przejdź do treści

15.01.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 3. tydzień roku (15-21.01.2024)

W najbliższym tygodniu w Polsce ponownie da o sobie znać zima. Na niebie przewaga chmur i opady śniegu. Na północy kraju przyrost pokrywy śnieżnej nawet o około 25 cm. W nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek napłynie cieplejsze powietrze, ale przyniesie ono marznące opady na większym obszarze kraju. Końcówka tygodnia słoneczna i ponownie mroźna.

Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB Hala Gąsienicowa. Fot. Witold Kaszkin IMGW-PIB

Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB Hala Gąsienicowa. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

Poniedziałek będzie pochmurny z opadami śniegu, tylko lokalnie w centrum deszczu ze śniegiem. Na północy przyrost pokrywy śnieżnej 15-20 cm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -2°C do 0°C na Wybrzeżu, chłodniej tylko na południowym wschodzie i w rejonach podgórskich -3°C, -6°C, na Podhalu -8°C. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C, chłodniej na południu około -3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Na Wybrzeżu wiatr silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu. Na północnym wschodzie lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Mroźnie, w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura wyniesie od -9°C na północy do -4°C na zachodzie. W dzień będzie od -6°C miejscami na północy do -1°C na zachodzie. Nad morzem około 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na Wybrzeżu porywy do 95 km/h, zachodni, w dzień słabnący.

W środę zachmurzenie duże, tylko na południu umiarkowane. Miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna w nocy od -15°C na północnym wschodzie do -1°C nad morzem; w dzień od -3°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, w obszarach podgórskich do 70 km/h, południowo-zachodni i południowy.

W czwartek zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a na południu i w centrum marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura w nocy od -4°C do -2°C, tylko nad morzem cieplej około 1°C; w dzień od -1°C na północy do 5°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby, zmienny, na południu umiarkowany, południowo-zachodni.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu duże. Na południu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na Wybrzeżu przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -8°C na północnym wschodzie do 3°C na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od -2°C na północnym wschodzie do 4°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

W sobotę i niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -15°C na północnym wschodzie do -3°C na Wybrzeżu. Temperatura maksymalna od -4°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w sobotę z kierunków zachodnich, w niedzielę w porywach do 70 km/h, na północy do 75 km/h, południowo-wschodni i południowy.

Dolina Kościeliska, 14.01.2024 r. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Dolina Kościeliska, 14.01.2024 r. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB