Przejdź do treści

22.01.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 4. tydzień roku (22-28.01.2024)

Ten tydzień przyniesie dużo zmienności w pogodzie. Nad Polskę zaczną napływać cieplejsze masy powietrza przynoszące roztopy, przemieszczać się będą układy frontów atmosferycznych i związane z nimi opady mieszane, wiał też będzie dość silny i porywisty wiatr. Pod koniec tygodnia znów może zrobić się nieco chłodniej, nocami wróci mróz i na ogół padał będzie śnieg.

Zatoka Pucka, 20.01.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Zatoka Pucka, 20.01.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

W poniedziałek na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem, od zachodu stopniowo przechodzącymi w deszcz. Miejscami, szczególnie na północnym wschodzie i południowym zachodzie, możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na krańcach południowo-zachodnich prognozowana suma opadów około 10 mm. Wysoko w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –1°C w kotlinach karpackich i 0°C na wschodzie, około 3°C w centrum, do 7-9°C na zachodzie oraz lokalnie obszarach podgórskich. Wiatr będzie umiarkowany i okresami dość silny, a na Pomorzu oraz obszarach podgórskich również silny, południowy i południowo-zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 65 km/h, na Pomorzu do 75 km/h, a na obszarach podgórskich do 85 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru osiągać mogą do 110 km/h, a na Śnieżce nawet do 160 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Wtorek na ogół pochmurny, większe przejaśnienia tylko na zachodzie. Miejscami padał będzie deszcz, na północy również deszcz ze śniegiem, a na północnym wschodzie oraz obszarach podgórskich i w górach też śnieg. Lokalnie, głównie w północnej połowie kraju, nie można wykluczyć burz. Uwaga, w nocy z poniedziałku na wtorek na południu miejscami padać może marznący deszcz powodujący gołoledź. Najcieplej będzie na zachodzie, około 7°C, w centrum około 3°C, najchłodniej na wschodzie oraz w kotlinach karpackich, około 0°C. Wiatr będzie już słabszy, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Jedynie nad morzem nadal wiatr będzie dość silny i w porywach osiągać może do 75 km/h.

W środę ponownie nasili się wiatr, a na przemieszczającym się z zachodu na wschód froncie atmosferycznym miejscami padał będzie deszcz, a na wschodzie też deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Lokalnie możliwe są również burze, natomiast na południu padać może deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 3-5°C na wschodzie, około 7°C w centrum, do 11°C na zachodzie. W całym kraju wiatr będzie dość silny, okresami silny, południowo-zachodni i zachodni. Na wschodzie w porywach osiągać może do 65 km/h, na przeważającym obszarze kraju do 75 km/h, najsilniejsze porywy prognozowane są nad morzem – nawet do 100 km/h.

Poranek w Tatrach, 20.01.2024 r. Fot. Witek Kaszkin | IMGW-PIB

Poranek w Tatrach, 20.01.2024 r. Fot. Witek Kaszkin | IMGW-PIB

W czwartek pogoda nieco uspokoi się. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem występować będą głównie we wschodniej połowie kraju, lokalnie w górach, na Pomorzu Gdańskim oraz północnym wschodzie padać może też śnieg. Ochłodzi się, szczególnie na zachodzie kraju, gdzie temperatura maksymalna wyniesie około 5°C, w centrum na termometrach około 3°C, na wschodzie oraz w kotlinach górskich 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 75 km/h, a nad morzem do 95 km/h. Wiał będzie z zachodu i północnego zachodu.

Piątek może przynieść więcej rozpogodzeń, ale na wschodzie i południu przeważać będzie zachmurzenie duże z punktowymi opadami śniegu. Na krańcach północno-zachodnich możliwy słaby deszcz. W najcieplejszym momencie dnia na wschodzie około 1°C, w centrum około 2°C, a na zachodzie do 7°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z kierunków zachodnich i południowych, na południowym wschodzie w porywach osiągać może do 55 km/h.

W sobotę zachmurzenie na ogół duże i padał będzie śnieg oraz deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na zachodzie okresami dość silny i porywisty, w porywach osiągający do 65 km/h, a nad morzem do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W niedzielę w dalszym ciągu pochmurno, choć na Pomorzu i zachodzie okresami będzie się przejaśniać. Śnieg padać może na wschodzie oraz południowym wschodzie Polski. Najcieplej w dalszym ciągu na zachodzie, do 5°C, najchłodniej na wschodzie, około 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie na południowym wschodzie okresami porywisty, południowy i zachodni.

Synoptyczna prognoza pogody na kolejne dni 23-28.01.2024 r. | https://meteo.imgw.pl/

Synoptyczna prognoza pogody na kolejne dni 23-28.01.2024 r. | https://meteo.imgw.pl/