Przejdź do treści

29.01.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 5. tydzień roku (29.01-04.02.2024)

Pierwsza połowa nowego tygodnia będzie słoneczna i przeważnie bez opadów. Od czwartku czekają nas zmiany w pogodzie, pojawi się więcej chmur i opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Zacznie się również wyraźnie nasilać wiatr, który pod koniec tygodnia na wybrzeżu może osiągać w porywach nawet 90-95 km/h.

W poniedziałek i we wtorek pogodnie i bez opadów, jednak do południa mogą się miejscami utrzymywać gęste mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 5°C w centrum, do 8°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych.

Zima w górach, Tatry, 28.01.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

Zima w górach, Tatry, 28.01.2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

W środę nad Polską zacznie pojawiać się więcej chmur, ale słaby deszcz możliwy będzie jedynie na północnym zachodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od około 3°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 9°C na zachodzie.  Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-zachodni.

Czwartek będzie pochmurny z opadami deszczu, a na północy także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 3°C do 7°C. Zacznie się wyraźnie nasilać południowo-zachodni i zachodni wiatr, który w całym kraju będzie porywisty, a nad morzem może osiągać w porywach do 70 km/h.

W piątek nadal sporo chmur, ale okresami będą się pojawiać także większe przejaśnienia. Miejscami będą występować opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.  W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 1°C na południu do 5°C na zachodzie. W całym kraju wiał będzie umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu i północnego zachodu, osiągający w porywach do 60 km/h, a nad samym morzem nawet do 90 km/h.

Sobota będzie pochmurna z opadami deszczu, na wschodzie i południu lokalnie także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od około 5°C na północnym wschodzie i południu do nawet 10°C na zachodzie. Wiał będzie umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu, w porywach osiągający do 75 km/h. Nad morzem wiatr będzie okresami dość silny i silny (od 45 km/h do 55 km/h) i w porywach może osiągać do 95 km/h.

W niedzielę w dalszym ciągu na niebie dominować będą chmury, z których miejscami występować będą opady deszczu. Nadal będzie ciepło, temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 10°C, chłodniej będzie jedynie w kotlinach karpackich i na północnym wschodzie kraju, tam około 5°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający do 65 km/h, nad morzem do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Jezioro Góra, starorzecze Narwi, 28.01.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Jezioro Góra, starorzecze Narwi, 28.01.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB