Przejdź do treści

05.02.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 6. tydzień roku (05-11.02.2024)

W najbliższym tygodniu będziemy pod wpływem układów niżowych, przemieszczających się znad Północnego Atlantyku przez Morze Norweskie nad Skandynawię i Bałtyk. Napływać będzie ciepłe, okresami nawet bardzo ciepłe, jak na tę porę roku, powietrze polarne morskie.
Do piątku czekają nas dni z bardzo zmienną pogodą. Będzie na ogół pochmurno, deszczowo, a na początku tygodnia również wietrzne. Wraz z początkiem tygodnia wzrośnie zagrożenie podtopieniami i lokalnymi powodziami! Poprawa pogody w kolejny weekend.

Wisła w Warszawie, 30.01.2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

Wisła w Warszawie, 30.01.2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

W poniedziałek pochmurno i deszczowo, na Pomorzu, Warmii i Mazurach miejscami deszcz ze śniegiem. Na obszarach podgórskich i w górach okresami opady deszczu dość intensywne, przyspieszające topnienie śniegu. Ciepło. Temperatura w ciągu dnia w całym kraju dodatnia od 1°C na Suwalszczyźnie, 4-5°C na wschodzie i północy, do 10°C na południu kraju. Nadal wietrznie, w porywach do około 80 km/h, a wiało będzie z zachodu.

We wtorek nadal sporo chmur, ale na południu Polski okresami będą się pojawiać także większe przejaśnienia. Miejscami wystąpią opady deszczu, na Warmii i Mazurach również deszczu ze śniegiem, a na Suwalszczyźnie przejściowo śniegu. W nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek na Pomorzu opady deszczu okresami mogą być dość intensywne. Temperatura minimalna bardzo zróżnicowana od –2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie, w dzień wzrost temperatury do 3°C na północnym wchodzie do 10°C na południowym zachodzie kraju. W całym kraju wiał będzie umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu i północnego zachodu, osiągający w porywach 65 km/h, a nad samym morzem 90 km/h.

W środę zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, pod koniec dnia przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na północnym wschodzie kraju również w śnieg. W nocy i przez większą część dnia ciepło, po południu za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego nastąpi adwekcja chłodu. W nocy z wtorku na środę temperatura od 1-3°C na północy do 6-9°C na pozostałym obszarze, w dzień bez większych zmian od 3°C na północy do około 10°C na południu kraju, po południu dość szybko zacznie spadać. W całym kraju wiał będzie umiarkowany i dość silny wiatr z zachodu i południowego zachodu, osiągający w porywach do 70 km/h, a nad samym morzem nawet do 90 km/h.

Czwartek będzie pochmurny, miejscami popada deszcz ze śniegiem lub słaby śnieg. Przejściowe ochłodzenie. W nocy lekki mróz od –3°C na Suwalszczyźnie, około –1°C w centrum i nieco powyżej 0°C na południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C do 3°C. Wiatr osłabnie i na ogół będzie wiał z prędkością 10-15 km/h, z kierunków zmieniających się.

W nocy z czwartku na piątek ciepły front atmosferyczny przyniesie kolejna porcję opadów deszczu, ale na północy kraju przejściowo również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, lokalnie możliwe opady marznące. W piątek nadal pochmurno i będą występować  opady deszczu. W nocy na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie temperatura –2°C do –3°C, na pozostałym obszarze około 0°C. W dzień termometry wskażą od 1°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum, do 13°C na południu Polski. W całym kraju wiał będzie umiarkowany wiatr z południowego wschodu i południa, na północy i wschodzie w porywach do 60 km/h.

W sobotę stopniowa poprawa pogody. Początkowo będzie jeszcze pochmurno, a na północy kraju możliwe jeszcze zanikające opady deszczu. W ciągu dnia zaczną pojawiać się większe przejaśnienia, a na południu nawet rozpogodzenia. Coraz cieplej, temperatura maksymalna wyniesie od około 4°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, nawet do 15°C na południu kraju. Wiał będzie na ogół umiarkowany wiatr z południa.

W niedzielę na ogół pogodnie i ciepło. Większe zachmurzenie i niewielki deszcz możliwy jedynie na zachodzie i Pomorzu. Będzie bardzo ciepło jak na te porę roku, temperatura maksymalna wyniesie od 8°C na północy do 15°C na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Biały Dunajec, 26.01.2024 r. Fot. Ewa Ugniewska

Biały Dunajec, 26.01.2024 r. Fot. Ewa Ugniewska