Przejdź do treści

26.02.2024

Synoptyczna prognoza pogody na 9. tydzień roku (26.02-03.03.2024)

Na początku tygodnia pogodę w Polsce kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem przemieszczającym się znad Francji nad Morze Śródziemne. Na wschodzie kraju jeszcze zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. W środę od zachodu rozbudowywać się będzie wyż, który pozostanie nad naszym krajem do końca tygodnia. Napłynie dość ciepłe powietrze, jedynie północ kraju pozostanie chłodniejsza.

Wisła w Warszawie, 25.02.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB.

Wisła w Warszawie, 25.02.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB.


W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju w godzinach rannych może zalegać mgła, po jej ustąpieniu większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Jedynie na wschodzie kraju miejscami słabe opady deszczu. W Tatrach okresami deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C, chłodniej na północy kraju od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, a w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h.

We wtorek na północy i zachodzie kraju okresami deszcz, na pozostałym obszarze dość pogodnie. Temperatura maksymalna od 10°C do 15°C, na Podkarpaciu i w Małopolsce cieplej 16-17°C, a na Pomorzu chłodniej od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, od północnego zachodu skręcający na północny i północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru
do 65 km/h.

W środę miejscami będą występować słabe opady deszczu, jedynie w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej bez opadów. Temperatura maksymalna na północy i zachodzie kraju od 5°C do 9°C, w centrum około 10°C, na południowym wschodzie od 12°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich.

Widok na Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu, 25.02.2024 r. Fot. Michał Trzebunia |IMGW-PIB.

Widok na Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu, 25.02.2024 r. Fot. Michał Trzebunia |IMGW-PIB.

W czwartek opady deszczu tylko na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze dość pogodnie. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, chłodniej na Wybrzeżu około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

W piątek deszcz głównie na krańcach zachodnich. Na pozostałym obszarze pogodnie. Temperatura maksymalna w północnej połowie kraju od 9°C do 13°C, chłodniej nad morzem około 7°C, na południu cieplej od 12°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowo-wschodni. Na Wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę i niedzielę przeważnie pogodnie. Tylko na wybrzeżu możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C, chłodniej na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Kwitnące krokusy, 25.02.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Kwitnące krokusy, 25.02.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB