Przejdź do treści

01.03.2021

Synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień 01-07.03.2021

Początek marca z przewagą chmur oraz licznymi, na ogół nocnymi, mgłami. Od piątku powrót lekkiej zimy, przelotne opady śniegu i ochłodzenie, szczególnie odczuwalne nocami na północnym wschodzie kraju, gdzie w weekend temperatura spaść może nawet do -8°C, na Podhalu do -10°C.

Poniedziałek na ogół pochmurny, choć z przebłyskami słońca, szczególnie na północy Polski. Rano miejscami utrzymywać się będą mgły, szczególnie na północy gdzie mogą one ograniczać widzialność do 200 metrów. Słabe opady deszczu lub mżawki na południowym wschodzie, w Bieszczadach możliwy deszcz ze śniegiem, a w szczytowych partiach śnieg. Najchłodniej na południowym wschodzie, około 4°C, najcieplej na zachodzie, do 8°C. Wiatr na ogół słaby, jedynie nad morzem umiarkowany i chwilami porywisty, na ogół zachodni.

Noc z poniedziałku na wtorek pogodna, choć w wielu miejscach, głównie na północy, mglista. Na Podhalu temperatura minimalna spadnie nawet do -7°C.  Mgły rano będą zanikały, za wyjątkiem Kotliny Kłodzkiej gdzie zalegać mogą nawet przez cały dzień. We wtorek dużo słońca w południowej połowie kraju, na północy nieco więcej chmur. Słaba mżawka może popadać tylko na wschodzie. W najcieplejszym momencie dnia na północy około 6°C, w centrum 8°C, najcieplej na Dolnym Śląsku, do 12°C. Z północnego zachodu i zachodu wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, nad morzem chwilami porywisty.

W nocy z wtorku na środę ponownie dużo mgieł, szczególnie na północy i wschodzie, które będą ograniczały widzialność do 100 metrów. Miejscami utrzymają się one do godzin przedpołudniowych w środę. Po ustąpieniu mgieł będzie pogodnie, a na zachodzie i południu nawet słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C na Suwalszczyźnie, około 10°C w centrum do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni i zachodni.

W czwartek spodziewamy się zmiany pogody, z północy napływać zacznie chłodna, arktyczna masa powietrza. Na północy oraz w centrum padać będzie deszcz, w trakcie dnia opady przechodzić będą w deszcz ze śniegiem, a na północy również w śnieg. Najlepsza pogoda utrzyma się na południu, tutaj jeszcze pogodnie i ciepło, do 14°C. Na północy już chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia do 5°C Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z zachodu i stopniowo skręcał będzie na północno-zachodni.

W piątek deszcz ze śniegiem oraz śnieg również na południu kraju, na pozostałym obszarze miejscami opady śniegu, lecz o charakterze przelotnym. W nocy najniższe temperatury minimalne prognozowane są na północy kraju, do -4°C. W dzień ochłodzenie obejmie cały kraj, w najcieplejszym momencie dnia na termometrach będzie jedynie od 1°C do 4°C. Dodatkowo odczucie chłodu potęgować będzie umiarkowany i porywisty, szczególnie na wybrzeżu, północny i północno-zachodni wiatr.

Noce w sobotę i niedzielę będą mroźne. W trakcie licznych rozpogodzeń na północy kraju temperatura spadać będzie do -8°C, a w kotlinach karpackich nawet do -10°C. Jednocześnie w dzień spodziewamy się dużej ilości słońca, jedynie w sobotę miejscami przelotnie popadać może śnieg. Najcieplej będzie na zachodzie, tam temperatura maksymalna do 6°C, najchłodniej na północnym wschodzie, od -1°C do 1°C. Wiatr będzie umiarkowany, w sobotę północno-zachodni i północny, w niedzielę skręci na zachodni i południowo-zachodni.