Przejdź do treści

17.07.2021

Synoptyczna prognoza pogody na noc 17.07.2021 i dzień 18.07.2021

Dzisiaj szczególnie silne burze wystąpiły w województwie podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz w Tatrach. Ulewny deszcz osiągał nawalne natężenie: nawet 20-30 mm/10 minut, a sumy godzinowe dochodziły do 90-100 mm.  Wielu burzom towarzyszył grad, możliwe, że także o średnicy 3-5 cm. Notowano porywy wiatru do 70 km/h, ale punktowo mogły być znacznie gwałtowniejsze i sięgać około 100 km/h. Około godziny 16:00 koło Terespola (po białoruskiej stronie) zaobserwowano trąbę powietrzną.  Strefa burz i intensywnych opadów deszczu rozciągała się także od Kujaw po Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. Tam głównym zagrożeniem były ulewy.  Liczne izolowane występowały także na południu. Największe sumy opadów poza Tatrami zarejestrowano w rejonie Bielska-Białej, Brzeska, Raciborza i Olecka (od 40 mm do 50 mm)

Wieczorem i w nocy burze nadal będą się cechować wysoką aktywnością - zwłaszcza na obszarze od Podlasia i Mazur, przez centrum kraju (mazowieckie, łódzkie), po południe Polski (głównie woj. małopolskie, śląskie, opolskie). Aktualnie obejmują między innymi rejon: Krakowa, Gliwic, Raciborza, Łowicza, Płocka, Pisza). Głównym zagrożeniem pozostają silne opady deszczu, punktowo nawet o natężeniu nawalnym - do około 20 litrów na metr kwadratowy w ciągu 10 minut. Burze się wolne przemieszczają, tak więc istnieje poważne ryzyko podtopień i zalań, zwłaszcza w obszarach o gęstszej zabudowie oraz w rejonach zlewni górskich.

Jutro niebezpieczeństwo związane z burzami będzie dotyczyło południowo-wschodniej i południowej części kraju. Największym zagrożeniem nadal będą ulewne i nawalne opady deszczu do 40-60 mm, a na południu nawet 80-90 mm całkowitej wysokości. Istnieje ryzyko, że tak intensywne opady deszczu i często krótkotrwałe będą skutkować licznymi podtopieniami. Porywy wiatru punktowo mogą osiągać 80-90 km/h, a na Lubelszczyźnie do 100 km/h. Wielu burzom będzie towarzyszył grad.

Śledźcie nasze ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne na naszej stronie meteo.imgw.pl. Aktualne informacje o bieżącej sytuacji meteorologicznej zamieszczamy również na naszych profilach w mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/burzaalertimgw/
https://www.facebook.com/Meteoimgw/
Oraz na naszym twitterowym #IMGWlive