Przejdź do treści

01.12.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 01-03.12.2023 r.

W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm za cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W woj. podkarpackim i małopolskim również opady marznące powodujące gołoledź!  W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie.

Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB

Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB

PIĄTEK (01.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad krajami bałtyckimi, w rejonie Alp i nad Rumunią. Na południu kraju będzie oddziaływać front ciepły, a na północy front okluzji. Pozostaniemy w powietrzu arktycznym, ale na południu kraju zacznie napływać cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie się wahać, na zachodzie zacznie powoli rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem również deszczu. W powiatach północnych lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –2 °C do 0°C, nad morzem od 2°C do 4°C. Wiatr słaby, na wschodzie regionu też umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem później również północny.

Gdańsk: 0°C             
Koszalin: 0°C    
Szczecin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy miejscami słabe, przelotne opady śniegu. W rejonie Zalewu Wiślanego w drugiej połowie dnia opady okresami o natężeniu umiarkowanym, tutaj możliwy także deszcz ze śniegiem. Przed południem miejscami silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 500 m, rano lokalnie do 200 m, osadzająca szadź. Temperatura maksymalna od –4°C do 0°C, w rejonie Zalewu Wiślanego około 2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na krańcach północno-zachodnich regionu także porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Olsztyn: –1°C             
Suwałki: –2°C          
Białystok: –3°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych i zachodnich.

Poznań: –1°C   
Kalisz: –1°C        
Gorzów Wlkp.: 0°C   
Zielona Góra: 0°C           
Toruń: –2°C
Bydgoszcz: –2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże  i całkowite, lokalnie słabe opady śniegu, większe przejaśnienia na północy i zachodzie regionu. Słabe opady śniegu, zwłaszcza pod wieczór na południu. Rano miejscami marznące mgły, ograniczające widzialność do 200 m, stopniowo zanikające. Temperatura maksymalna od –4°C na północy do 0°C na południu. Wiatr słaby, zmienny, na północy z przewagą kierunków zachodnich, na południu z przewagą kierunków wschodnich.

Warszawa: –1°C               
Łódź: –1°C             
Lublin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, na północy regionu z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami w obszarach podgórskich do 6 cm. Rano lokalnie mgła osadzająca szadź, ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od –2°C do 1°C, w obszarach podgórskich Sudetów od –4°C do –1°C, w rejonach podgórskich Beskidów od –2°C do 0°C, wysoko w Beskidach od –3°C do –1°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni, w obszarach podgórskich okresami zmienny.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 6 cm. Temperatura od –6°C do –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, skręcający na wschodni.

Wrocław: 0°C        
Jelenia Góra: –1°C            
Legnica: –1°C
Opole: 0°C            
Katowice: 1°C        
Częstochowa: –1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, na południu regionu okresami umiarkowane i silne. Przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Przejściowo na wschodzie regionu także opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 0°C, na szczytach Gór Świętokrzyskich około –3°C, wysoko w Beskidach od –2°C do –1°C, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od –4°C do –1°C, na szczytach Tatr około –2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, w Tatrach także dość silny i początkowo w porywach do 60 km/h, następnie porywisty; z kierunków zachodnich. Wiatr w górach będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 0°C     
Kielce: –1°C     
Rzeszów: 0°C    
Zakopane: 0°C

Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

SOBOTA (02.12)

Sytuacja baryczna
Polska nadal będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad wschodnią Europą oraz w rejonie Alp. Na południu kraju wciąż będzie oddziaływać front ciepły. Będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, jedynie na krańcach południowych pozostanie cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie powoli rosnąć, tylko na południu pozostanie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, na wybrzeżu również deszczu. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C, na wybrzeżu od 1°C do 3°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany, przeważnie północno-zachodni.

Gdańsk: 1°C             
Koszalin: 0°C           
Szczecin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. W rejonie Zalewu Wiślanego opady okresami o natężeniu umiarkowanym, tutaj też możliwe opady deszczu ze śniegiem. Przed południem miejscami silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 500 m, rano lokalnie do 200 m, osadzająca szadź. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C, w rejonie Zalewu Wiślanego około 2°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni, miejscami zmienny.

Olsztyn: –1°C             
Suwałki: –2°C          
Białystok: –2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań: –1°C       
Kalisz: 0°C       
Gorzów Wlkp.: 0°C  
Zielona Góra: 0°C            
Toruń: –1°C
Bydgoszcz: –1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Na południu i w centrum regionu zachmurzenie duże i całkowite, na północy większe przejaśnienia. Opady śniegu, na południu regionu okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do około 10 cm na południu regionu. Rano na północy silne zamglenia. Temperatura maksymalna od –3°C do –1°C, lokalnie 0°C. Wiatr słaby, pod wieczór na południu wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, północno-wschodni i północny, tylko początkowo na północy regionu zmienny.

Warszawa: –1°C               
Łódź: –1°C             
Lublin: –2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, okresami umiarkowane i silne. Przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 10 cm, a na południu i w górach o 7 do 12 cm. Temperatura maksymalna od –3°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –5°C do –2°C, wysoko w Beskidach od –6°C do –3°C, na szczytach Sudetów od –10°C do –7°C. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: –1°C        
Jelenia Góra: –3°C            
Legnica: –2°C
Opole: –1°C            
Katowice: –1°C        
Częstochowa: –2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, okresami umiarkowane i silne. Na południu regionu opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Przyrost pokrywy śnieżnej o 8 do 15 cm, a w północnej części Podkarpacia nawet do 18 cm. Temperatura maksymalna od –3°C na północy do 3°C na południu, w rejonach podgórskich od –4°C do 0°C, wysoko w Beskidach od –4°C do –1°C, na szczytach Tatr około –3°C. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: –1°C     
Kielce: –2°C     
Rzeszów: 0°C    
Zakopane: –1°C

NIEDZIELA (03.12)

Sytuacja baryczna
Północna i wschodnia Polska będzie na skraju niżu, odsuwającego się znad Ukrainy nad zachodnią Rosję. Pozostały obszar kraju zacznie dostawać się w zasięg klina wyżu z Europy Zachodniej. Napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Gdańsk: 0°C             
Koszalin: –1°C           
Szczecin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże, możliwe większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady śniegu, na północnym zachodzie okresami o natężeniu umiarkowanym, tutaj też możliwe opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od –3°C do –1°C, na krańcach północno-zachodnich około 1°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych.

Olsztyn: –1°C             
Suwałki: –3°C          
Białystok: –2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Poznań: –1°C   
Kalisz: –1°C            
Gorzów Wlkp.: –1°C  
Zielona Góra: –1°C            
Toruń: –1°C    
Bydgoszcz: –1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu lokalnie porywisty, północny skręcający na zachodni.

Warszawa: –1°C               
Łódź: –2°C             
Lublin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach o około 5 cm. Temperatura maksymalna od –4°C do –1°C, w rejonach podgórskich od –7°C do –4°C, na szczytach Sudetów od –12°C do –9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty z kierunków północnych przechodzący na zachodni. W górach porywy do 70 km/h, wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: –1°C        
Jelenia Góra: –3°C            
Legnica: –1°C
Opole: –2°C            
Katowice: –2°C        
Częstochowa: –2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Temperatura maksymalna od –4°C do –2°C, w rejonach podgórskich od –6°C na południu do –1°C na północnym wschodzie, w rejonach podgórskich od –7°C do –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty z kierunków północnych, przechodzący na zachodni. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: –3°C     
Kielce: –3°C     
Rzeszów: –2°C   
Zakopane: –7°C

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB