Przejdź do treści

02.02.2024

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 02-04.02.2024 r.

Weekend przyniesie deszczową i wietrzną aurę, ale jednocześnie zrobi się nieco cieplej. Mróz tylko w górach i tam też padać będzie śnieg. Na północnym wschodzie okresami deszcz ze śniegiem. Uwaga na wiatr, szczególnie nad morzem, gdzie w porywach osiągać może do 90 km/h, a wysoko w górach nawet do 140 km/h.

PIĄTEK (02.02)

Sytuacja baryczna
Polska zacznie się dostawać pod wpływ wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Po południu województwa zachodnie znajdą się w zasięgu zatoki niżu znad Morza Norweskiego. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza, jedynie nad zachodnią Polskę napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie. Początkowo wzrost, potem spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, po południu wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60 km/h, nad morzem dość silnego i silnego, od 30 km/h do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Gdańsk: 5°C             
Koszalin: 5°C    
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
W pierwszej połowie dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, później wzrost zachmurzenia do całkowitego. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 4°C na zachodzie. Rano miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Olsztyn: 3°C             
Suwałki: 3°C          
Białystok: 4°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, głównie na północy możliwe także opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w drugiej połowie dnia w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Poznań: 5°C   
Kalisz: 5°C        
Gorzów Wlkp.: 5°C   
Zielona Góra: 6°C           
Toruń: 5°C
Bydgoszcz: 5°C

Stacja meteorologiczna IMGW-PIB Turbacz, styczeń 2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

Stacja meteorologiczna IMGW-PIB Turbacz, styczeń 2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
W pierwszej połowie dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, później wzrost zachmurzenia do całkowitego. Późnym popołudniem i wieczorem postępujące od zachodu słabe opady deszczu, na wschodzie początkowo słaby deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Rano miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 5°C               
Łódź: 4°C             
Lublin: 4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Opady deszczu, rano miejscami deszczu ze śniegiem. Początkowo na obszarach położonych powyżej 500 m n.p.m. a później powyżej 700 m n.p.m. opady śniegu i przejściowo możliwe opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 2°C, wysoko w Beskidach od –5°C do –3°C. Wysoko w górach temperatura maksymalna wystąpi wieczorem. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 65 km/h; północno-zachodni i zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu – miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Temperatura wzrastająca od –6°C, –3°C początkowo do –3°C, –1°C po południu. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, po południu nasilający się do bardzo silnego, od 60 km/h do 75 km/h, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni; powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 6°C        
Jelenia Góra: 4°C            
Legnica: 6°C
Opole: 5°C            
Katowice: 5°C        
Częstochowa: 4°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na obszarach powyżej 500 m n.p.m. – śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od –1°C do 1°C, wysoko w Beskidach od –6°C do –3°C, na szczytach Tatr około –6°C. Wysoko w górach temperatura maksymalna wystąpi wieczorem. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h; północno-zachodni i zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 5°C     
Kielce: 4°C     
Rzeszów: 3°C    
Zakopane: –1°C

SOBOTA (03.02)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Morza Norweskiego. W nocy z zachodu na wschód przemieści się ciepły front atmosferyczny, w dzień nad północny zachód nasunie się kolejny front chłodny. Z zachodu napływać będzie cieplejsze powietrze polarne morskie. W nocy spadek ciśnienia, w dzień nieznaczny wzrost.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże, okresami większe przejaśnienia. Miejscami, szczególnie na zachodzie obszaru, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, we wschodniej części wybrzeża okresami silny, zachodni. W głębi lądu porywy wiatru do 65 km/h, nad morzem od 75 km/h do 85 km/h.

Gdańsk: 8°C             
Koszalin: 8°C           
Szczecin: 10°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu, głównie początkowo. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h na wschodzie oraz do 80 km/h na zachodzie regionu, zachodni.

Olsztyn: 7°C             
Suwałki: 6°C          
Białystok: 8°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Poznań: 10°C       
Kalisz: 11°C       
Gorzów Wlkp.: 10°C  
Zielona Góra: 11°C            
Toruń: 9°C
Bydgoszcz: 9°C

Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże, na północy większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

Warszawa: 10°C               
Łódź: 10°C             
Lublin: 9°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, na wschodzie regionu większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu, tylko wysoko w Sudetach i Beskidach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu województwa śląskiego prognozowana suma opadów około 15 mm, wysoko w Beskidach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 7°C na wschodzie do 11°C na zachodzie, wysoko w Sudetach
od –1°C do 1°C, na szczytach Beskidów od 0°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65 km/h, zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, wysoko w Beskidach do 85 km/h. Wysoko w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.  

Wrocław: 11°C        
Jelenia Góra: 9°C            
Legnica: 10°C
Opole: 10°C            
Katowice: 7°C        
Częstochowa: 8°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Opady deszczu; wysokość opadów na południu obszaru do 15 mm. W górach, początkowo powyżej 800 m n.p.m., a później powyżej 1400 m n.p.m., opady śniegu; przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w Beskidach miejscami o 5 cm, w Tatrach o 5 cm do 10 cm. W Beskidzie Sądeckim i Niskim rano możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 3°C do 6°C, wysoko w Beskidach od –1°C do 3°C, na szczytach Tatr około –3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h; północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 8°C     
Kielce: 8°C     
Rzeszów: 7°C    
Zakopane: 3°C

NIEDZIELA (04.02)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pomiędzy niżem z ośrodkiem nad północną Skandynawią a wyżem znad Europy Zachodniej. Na południu kraju zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, chłodniejszej na północy, cieplejszej na południu. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a po południu również z rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 4°C na pojezierzach do 8°C na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem również silny, w porywach do 80 km/h, zachodni.

Gdańsk: 7°C             
Koszalin: 7°C           
Szczecin: 8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie obszaru również z rozpogodzeniami. Miejscami opady deszczu, po koniec dnia na krańcach północno-wschodnich też deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach
do 65 km/h, zachodni.

Olsztyn: 4°C             
Suwałki: 3°C          
Białystok: 4°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na południu i wschodzie regionu, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C na wschodzie do 11°C na zachodzie obszaru. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Poznań: 10°C   
Kalisz: 10°C            
Gorzów Wlkp.: 10°C  
Zielona Góra: 10°C            
Toruń: 7°C    
Bydgoszcz: 7°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu na zachodzie również rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, głównie na południu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej oraz Lubelszczyźnie. Temperatura maksymalna od 5°C na wschodzie i północnym wschodzie do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Warszawa: 7°C               
Łódź: 8°C             
Lublin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, na wschodzie regionu większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu, wysoko w Sudetach i Beskidach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C, wysoko w Sudetach i Beskidach od 0°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 140 km/h, tam też wiatr powodować może zamiecie i zawieje śnieżne.

Wrocław: 9°C        
Jelenia Góra: 7°C            
Legnica: 9°C
Opole: 8°C            
Katowice: 9°C        
Częstochowa: 9°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach okresami śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, na obszarach podgórskich od 4°C do 7°C, wysoko w Tatrach około 0°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, możliwe zamiecie i zawieje śnieżne.

Kraków: 9°C     
Kielce: 7°C     
Rzeszów: 9°C    
Zakopane: 4°C

Nad Wisłą w Warszawie, strefa stanów wysokich, 30.01.2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB

Nad Wisłą w Warszawie, strefa stanów wysokich, 30.01.2024 r. Fot. Krzysztof Piasecki | IMGW-PIB