Przejdź do treści

05.02.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 05-07.02.2021 r.

Początek weekendu za sprawą wyżu znad dalekiej północy przeważnie mroźny, ale dość pogodny, zwłaszcza w północnej połowie kraju.

Słabe opady śniegu wystąpią na krańcach południowych oraz w rejonie wybrzeża. Nocami na północnym wschodzie spadek temperatury do około -20°C!
Wystąpi spory kontrast temperatury: różnica w temperaturze między północno-wschodnią a południowo-zachodnią Polską wyniesie około 10°C. W niedzielę na południu, zachodzie i w centrum Polski zaznaczy się wpływ frontu i niżu znad zachodniej Europy, który przyniesie na tym obszarze kolejną porcję opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, miejscami może przybyć około 15 cm śniegu. W połączeniu z porywistym wiatrem tworzyć się będą zawieje i zamiecie śnieżne. Na krańcach południowych kraju, zwłaszcza w obszarach podgórskich, wystąpi też marznących opadów deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Warunki na drogach znacznie się pogorszą!

Piątek (5 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie zasięgu słabo gradientowego obszaru podwyższonego ciśnienia. Jedynie na południu
i południowym zachodzie kraju utrzyma się strefa ciepłego frontu atmosferycznego związanego
z niżem znad Wysp Brytyjskich. Cieplejsze powietrze polarne morskie zalegać będzie jedynie
na południowych krańcach Polski, natomiast nad resztę kraju od północnego wschodu napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej wzrastające dużego i tam możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni.

Gdańsk  -1°C  Koszalin  -2°C  Szczecin  -1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Lokalnie przelotny śnieg. Temperatura maksymalna od -6°C do -2°C. Wiatr słaby, zmienny.

Olsztyn  -4°C       Suwałki  -6°C          Białystok  -5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu regionu możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C na północy do 0°C na południu regionu. Wiatr słaby, wschodni.

Poznań   -1°C         Gorzów Wlkp.     -1°C        Toruń              -2°C
Kalisz      -1°C         Bydgoszcz            -2°C        Zielona Góra    0°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże.  Temperatura maksymalna od -5°C na północnym wschodzie i wschodzie do -1°C na zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Warszawa   -3°C          Łódź  -2°C        Lublin   -3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Rano lokalnie, głównie w kotlinach górskich, może utrzymywać się mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Miejscami słabe opady śniegu, przejściowo deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -6°C do -4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy, powodujący zamiecie śnieżne.

Wrocław   2°C     Jelenia Góra       3°C     Legnica              2°C
Opole        3°C     Katowice             2°C     Częstochowa    1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na południu regionu opady śniegu, lokalnie możliwe opady deszczu ze śniegiem i początkowo możliwe słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, wysoko
w Beskidach od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty z kierunków zachodnich.

Kraków   1°C      Kielce  0°C      Rzeszów  0°C     Zakopane  1°C

Sobota (6 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Przeważający obszar kraju będzie w zasięgu klina wysokiego ciśnienia, związanego z wyżem znad Morza Norweskiego i Oceanu Arktycznego, jedynie na krańcach południowych kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i nieco cieplejsza masa powietrza. Ciśnienie powoli zacznie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej wzrastające dużego i tam okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni.

Gdańsk  -3°C  Koszalin  -2°C  Szczecin  -2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -11°C do -8°C. Wiatr słaby, północny.

Olsztyn  -9°C       Suwałki  -11°C          Białystok  -10°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
W dzień  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy. Na południu regionu możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C na północy do -1°C na południu regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni.

Poznań   -2°C         Gorzów Wlkp.   -3°C        Toruń                -4°C
Kalisz      -2°C         Bydgoszcz          -4°C        Zielona Góra    -1°C


Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
W dzień zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od -9°C na północy i wschodzie do -4°C na południu i zachodzie. Wiatr słaby, przeważnie północno-wschodni.

Warszawa   -6°C          Łódź  -4°C        Lublin   -7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
W dzień zachmurzenie przeważnie duże. Na południu regionu słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -6°C do -4°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni, powodować będzie zamiecie śnieżne.

Wrocław  0°C     Jelenia Góra        0°C     Legnica               0°C
Opole       0°C      Katowice           -1°C     Częstochowa    -2°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy regionu. Miejscami opady śniegu, głównie na południu regionu, niewielkie prawdopodobieństwo też marznących opadów deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź. Temperatura maksymalna od -6°C na północy do 0°C, 2°C na południu, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od -4°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, po południu dość silny i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Kraków   -1°C      Kielce  -5°C      Rzeszów  -2°C     Zakopane  2°C

Niedziela (7 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pomiędzy klinem wyżu znad Skandynawii, zaznaczającym się nad północno-wschodnią częścią kraju, a zatoką niskiego ciśnienia związaną z niżem nad Francji i północnych Włoch, w strefie frontu atmosferycznego, zaznaczającą się na zachodzie i południu kraju. Ciśnienie szybko będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami, zwłaszcza na południowym zachodzie, opady śniegu. Temperatura maksymalna od -11°C na wschodzie do -7°C na krańcach zachodnich, nad morzem około -5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków wschodnich.

Gdańsk  -7°C  Koszalin  -7°C  Szczecin  -2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od -12°C do -9°C. Wiatr stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, wschodni, lokalnie może powodować zamiecie śnieżne.

Olsztyn  -10°C       Suwałki  -12°C          Białystok  -11°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, na południu i południowym zachodzie okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne, wschodni i północno-wschodni.

Poznań   -7°C         Gorzów  Wlkp.    -6°C        Toruń                -7°C
Kalisz      -7°C         Bydgoszcz            -8°C        Zielona Góra    -8°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowej połowie regionu opady śniegu, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od -11°C na północy do -7°C na południu regionu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, wschodni, powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa   -8°C          Łódź  -8°C        Lublin   -7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Temperatura maksymalna od -8°C do -5°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   -5°C     Jelenia Góra       -6°C     Legnica              -5°C
Opole        -4°C     Katowice             -3°C     Częstochowa    -5°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. W rejonach podgórskich miejscami opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem, gdzieniegdzie deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od -7°C na północy do 0°C, 2°C na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, wschodni.

Kraków   -3°C      Kielce  -6°C      Rzeszów  -5°C     Zakopane  2°C