Przejdź do treści

12.02.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 12-14.02.2021 r.

Cieplejsze walentynki? Tak, na zachodzie i północy, ale będzie wiać. Weekend pod znakiem zmiennej pogody. Mroźna noc piątek/sobota na wschodzie i południu Polski. W nocy sobota/niedziela silniejszy mróz tylko na pogórzach. Sobota rano nad Zatoką Gdańską deszcz ze śniegiem. Potem do końca weekendu miejscowe opady śniegu (słabe do umiarkowanych), ale też sporo rozpogodzeń. Cały czas umiarkowany i porywisty wiatr – miejscami zawieje i zamiecie.

Piątek (12 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Wschodnia Polska będzie w zasięgu niżu znad Ukrainy, nad resztę kraju sięgnie klin wyżu z centrum nad południową Norwegią. Z północy będzie napływało mroźne arktyczne powietrze. Ciśnienie wzrośnie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, głównie na północy regionu, lokalnie opady będą intensywne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 5 cm, na północy lokalnie do 12 cm. Temperatura maksymalna od -6°C w głębi lądu, do -2°C
na północy, nad morzem około -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny,
w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni. Lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Gdańsk  -3°C  Koszalin  -3°C  Szczecin  -2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -11°C na wschodzie do -5°C na zachodzie regionu. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, północny, może powodować lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Olsztyn  -8°C       Suwałki  -11°C          Białystok  -10°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -8°C na wschodzie do -3°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Poznań   -5°C         Gorzów Wlkp.     -3°C       Toruń             -6°C
Kalisz      -8°C         Bydgoszcz            -6°C        Zielona Góra    -4°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami rozpogodzenia. Miejscami, głównie na wschodzie i południu, możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -12°C na południu i wschodzie do -7°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami na wschodzie dość silny i tam w porywach do 55 km/h, północny i północno-zachodni. Wiatr może miejscami powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa   -9°C          Łódź  -9°C        Lublin   -11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C na wschodzie do -4°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -14°C do -11°C, wysoko w górach od -18°C do -14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północny. W górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   -6°C     Jelenia Góra       -8°C     Legnica              -6°C
Opole        -7°C     Katowice             -7°C     Częstochowa    -8°C    

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami opady śniegu. Na wschodzie Podkarpacia przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna od -13°C na wschodzie do -8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -15°C do -11°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od -19°C do -15°C, na szczytach Tatr około -20°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h w Tatrach i do 90 km/h w Beskidach, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   -9°C      Kielce  -12°C      Rzeszów  -11°C     Zakopane  -13°C

 

Sobota (13 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad południową Norwegią, tylko krańce wschodnie pozostaną na skraju niżu przemieszczającego się znad Ukrainy na północ, nad zachodnią Rosję. Z północnego zachodu napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie, jedynie na wschodzie utrzyma się mroźne arktyczne powietrze. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu, chwilami intensywne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 8 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, w rejonie Zatoki Gdańskiej w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Na wschodzie wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Gdańsk  1°C  Koszalin  0°C  Szczecin  0°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Miejscami wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

Olsztyn  -1°C       Suwałki  -4°C          Białystok  -3°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, głównie na wschodzie obszaru. Na wschodzie okresami opady śniegu, na Kujawach o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, na wschodzie obszaru umiarkowany, na Kujawach porywisty, północno-zachodni.

Poznań   -1°C         Gorzów Wlkp.   0°C        Toruń                 0°C
Kalisz      -2°C         Bydgoszcz          0°C        Zielona Góra    -2°C
 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C na wschodzie do 0°C na zachodzie obszaru. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni. Miejscami wiatr powodować może zamiecie i zawieje śnieżne.

Warszawa   -1°C          Łódź  -2°C        Lublin   -4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie obszaru rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu, na wschodzie obszaru lokalnie o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C, na szczytach Sudetów i Beskidów od -13°C do -11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 70 km/h, wysoko w Beskidach do 80 km/h, powodować będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Wrocław   -3°C     Jelenia Góra       -6°C     Legnica              -3°C
Opole        -5°C     Katowice             -4°C     Częstochowa    -3°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Opady śniegu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 5 cm, a w obszarach podgórskich i w górach do 8 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C, w rejonach podgórskich od -7°C do -5°C, wysoko w Beskidach od -13°C do -10°C, na szczytach Tatr około -15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h w Tatrach i do 80 km/h w Beskidach oraz Bieszczadach, z kierunków północnych, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   -4°C      Kielce  -4°C      Rzeszów  -4°C     Zakopane  -7°C

 

Niedziela (14 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu rozległego wyżu z centrum na pograniczu Polski, Czech i Niemiec, w nieco cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie lekko wzrośnie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, jedynie na wschodzie okresami duże i tam przelotne opady śniegu. Na Żuławach oraz Mierzei Wiślanej miejscami możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm.  Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, w rejonie Zatoki Gdańskiej dość silny i porywisty, północno-zachodni. Na wschodzie obszaru wiatr powodować może zamiecie i zawieje śnieżne.

Gdańsk  1°C  Koszalin  0°C  Szczecin  1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, chwilami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na krańcach zachodnich okresami porywisty, północno-zachodni.

Olsztyn  0°C       Suwałki  -2°C          Białystok  -1°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, jedynie na wschodzie obszaru okresami duże i tam możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań   -1°C         Gorzów  Wlkp.    0°C        Toruń                 0°C
Kalisz      -2°C         Bydgoszcz            0°C        Zielona Góra    -1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Warszawa   -2°C          Łódź  -2°C        Lublin   -4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami też rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -4°C, wysoko w Sudetach i Beskidach od -13°C do -10°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Wiatr powodować może zamiecie i zawieje śnieżne. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h.

Wrocław   -4°C     Jelenia Góra       -5°C     Legnica              -4°C
Opole        -5°C      Katowice           -4°C      Częstochowa    -4°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -3°C, w rejonach podgórskich od -7°C do -5°C, w Beskidach i Bieszczadach od -14°C do -11°C, na szczytach Tatr około -16°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Miejscami wiatr powodować może zamiecie i zawieje śnieżne. W górach porywy wiatru do 70 km/h oraz zamiecie i zawieje śnieżne.

Kraków   -4°C      Kielce  -3°C      Rzeszów  -3°C     Zakopane  -7°C