Przejdź do treści

12.03.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 12-14.03.2021 r.

Weekend minie pod znakiem dość dynamicznej pogody, kształtowanej przez niże znad północnej części naszego kontynentu. Występować będzie zmienne zachmurzenie, okresami pojawiać się będą opady deszczu, lokalnie na północy i w obszarach podgórskich będą to opady deszczu ze śniegiem. W piątek możliwe będą także lokalne burze. Towarzyszył nam będzie także porywisty wiatr.

Będzie dość ciepło, zwłaszcza w sobotę, kiedy to na południu temperatura powietrza wzrośnie do 12°C. Poza tym na ogół od 7°C do 11°C, jedynie na północy będzie nieco chłodniej: od 4°C do 8°C. W nocy temperatura minimalna na ogół nieco powyżej 0°C, choć w sobotę rano na wschodzie możliwy będzie niewielki przymrozek.

Piątek (12.03.2021)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajduje się w zasięgu rozległego, głębokiego niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie wtórny front atmosferyczny. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, możliwe pojedyncze burze. Temperatura maksymalna od 5°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr dość silny, w pasie nadmorskim okresami silny od 35 km/h do 45 km/h, w porywach w całym regionie do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Gdańsk  7°C  Koszalin  7°C  Szczecin  8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, rano i wieczorem lokalnie możliwe przelotne opady deszczu ze śniegiem. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Olsztyn  6°C       Suwałki  4°C          Białystok  5°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Poznań   9°C         Gorzów Wlkp.     8°C        Toruń                  8°C
Kalisz      8°C         Bydgoszcz            8°C        Zielona Góra    10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni i południowo-zachodni. Porywy wiatru do 70 km/h.

Warszawa   7°C          Łódź  7°C        Lublin   7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu i punktowo możliwe burze. W rejonach powyżej 700 m n.p.m. opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Po południu opady zanikną i rozpogodzi się. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C, na Przedgórzu Sudeckim od 5°C i 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, po południu stopniowo słabnący, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu, po południu zanikające. Temperatura od -6°C do -3°C. Wiatr początkowo bardzo silny, około 75 km/h, w porywach do 110 km/h, później stopniowo słabnący do silnego, około 40 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   10°C      Jelenia Góra       8°C     Legnica            10°C
Opole          9°C      Katowice             9°C     Częstochowa    8°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. Powyżej 900 m n.p.m. przelotne opady śniegu. Po południu od zachodu regionu  zanik opadów i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 8°C, na Podhalu około 4°C, wysoko w Beskidach -1°C do 2°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr rano umiarkowany, później dość silny, w porywach do 70 km/h, późnym popołudniem stopniowo słabnący. Wiatr rano południowo-zachodni, później zachodni, wieczorem ponownie południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni, po południu słabnący, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   9°C      Kielce  8°C      Rzeszów  8°C     Zakopane  4°C

Sobota (13.03.2021)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Morza Norweskiego. Z zachodu na wschód przemieści się front atmosferyczny. Z południowego zachodu będzie napływało dość ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże i całkowite, większe przejaśnienia początkowo na wschodzie. Okresami opady deszczu, postępujące z zachodu na wschód. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i południowy.

Gdańsk  8°C  Koszalin  8°C  Szczecin  8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, przejściowo również przelotne opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

Olsztyn  7°C       Suwałki  5°C          Białystok  6°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza początkowo. Okresami opady deszczu, przemieszczające się z zachodu na wschód. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Poznań   8°C         Gorzów Wlkp.   7°C        Toruń               9°C
Kalisz      9°C          Bydgoszcz         9°C        Zielona Góra   9°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, początkowo na północy regionu możliwy także deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, do 55 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Warszawa   8°C          Łódź  9°C        Lublin   9°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, tylko rano na wschodzie regionu początkowo małe. Rano na wschodzie, a po południu miejscami w całym regionie, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, w rejonach podgórskich Sudetów od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, po południu w porywach około 65 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, w górach do 90 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław   11°C     Jelenia Góra        9°C     Legnica              11°C
Opole        11°C      Katowice           10°C     Częstochowa    10°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe, później umiarkowane i duże. Miejscami możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C, na Podhalu około 6°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 1°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, w rejonach podgórskich do 65 km/h i w górach do 80 km/h, południowo-zachodni i południowy.

Kraków   12°C      Kielce  9°C      Rzeszów  9°C     Zakopane  6°C

Niedziela (14.03.2021)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Morzem Bałtyckim. Z centrum na wschód przemieszczał się będzie pofalowany front atmosferyczny, związany z tym niżem. Z zachodu napłynie powietrze polarne morskie. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu silny, w porywach do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Gdańsk  7°C  Koszalin  5°C  Szczecin  7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i na zachodzie regionu z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym zachodzie do 8°C na południowym wschodzie regionu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Olsztyn  8°C       Suwałki  7°C          Białystok  8°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Poznań   7°C         Gorzów  Wlkp.    7°C        Toruń               7°C
Kalisz      8°C         Bydgoszcz            7°C        Zielona Góra    8°

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Warszawa   9°C          Łódź  8°C        Lublin  9°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Wrocław   9°C      Jelenia Góra       7°C     Legnica              9°C
Opole        8°C      Katowice             9°C     Częstochowa    9°C
   
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C, w rejonach podgórskich około 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na zachodzie regionu porywisty, południowy i zachodni.

Kraków   9°C      Kielce  8°C      Rzeszów 9°C     Zakopane  3°C