Przejdź do treści

15.01.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 15-17.01.2021 r.

Piątek (15 styczeń)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie na skraju zatoki związanej z niżem nad Ukrainą, w drugiej połowie nocy i w ciągu dnia na zachodzie kraju rozbuduje się klin wyżu znad zachodniej Europy. Z północy będzie napływało mroźne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 6 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty do 55 km/h, lokalnie może powodować zawieje śnieżne, północny i północno-zachodni.

Gdańsk  0°C    Koszalin  0°C    Szczecin  1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od  8°C na wschodzie do -3°C na zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Olsztyn  -5°C       Suwałki  -8°C          Białystok  -8°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C na wschodzie do 0°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań   -1°C         Gorzów Wlkp.      0°C        Toruń              -3°C
Kalisz      -3°C         Bydgoszcz            -3°C        Zielona Góra    0°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -8°C na północnym wschodzie i wschodzie regionu do -3°C na zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, północno-zachodni.

Warszawa   -6°C          Łódź  -4°C        Lublin   -7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu. Miejscami większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od -5°C na wschodzie do 0°C, w obszarach podgórskich od -8°C na wschodzie do -2°C na zachodzie . Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów i w Beskidach (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura od -12°C do -9°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, północno-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   -1°C     Jelenia Góra       -3°C     Legnica            -2°C
Opole        -2°C     Katowice             -3°C     Częstochowa  -4°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 5 cm. Temperatura maksymalna od -8°C na wschodzie do  4°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -9°C do -5°C, wysoko w Beskidach od -12°C do  10°C, na szczytach Tatr około -15°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   -4°C      Kielce  -5°C      Rzeszów  -6°C     Zakopane  -6°C


Sobota (16 styczeń)

Sytuacja baryczna dla Polski
Przez Polskę Wschodnią przemieszczał się będzie płytki ośrodek niżowy i związany z nim chłodny front atmosferyczny. Na zachodzie rozbuduje się klin Wyżu Azorskiego. Z północy napływać będzie mroźne powietrze arktyczne. Ciśnienie początkowo spadnie a później zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na wschodzie zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami opady śniegu, głównie na wschodzie regionu – tutaj też opady mogą być miejscami umiarkowane. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 10 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C, nad morzem od 0°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do  60 km/h, lokalnie może powodować zawieje
i zamiecie śnieżne, północno-zachodni.

Gdańsk  0°C    Koszalin  0°C    Szczecin  -2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Temperatura maksymalna od -11°C na wschodzie do -2°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na zachodzie regionu porywisty i tu możliwe lokalne zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni i wschodni.

Olsztyn  -4°C       Suwałki  -11°C          Białystok -10°C    


Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie regionu. Opady śniegu, zwłaszcza we wschodniej połowie regionu – tutaj przyrost grubości pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na wschodzie regionu porywisty, północno-zachodni.

Poznań   -3°C         Gorzów Wlkp.   -2°C        Toruń              -2°C
Kalisz      -4°C         Bydgoszcz          -2°C        Zielona Góra  -3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Opady śniegu, miejscami – głównie na wschodzie – o umiarkowanym natężeniu i tutaj przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm.  Temperatura maksymalna od  8°C na wschodzie do -3°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa   -3°C          Łódź  -5°C        Lublin -5 °C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z opadami śniegu, zwłaszcza na wschodzie i południu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 3 cm do 6 cm, a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 8 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -2°C, w rejonach podgórskich od -9°C do -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. W Beskidzie Śląskim i Żywieckim wiatr w porywach do 75 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Temperatura od -14°C do  12°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, północno-zachodni. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   -3°C     Jelenia Góra       -6°C     Legnica             -3°C
Opole        -4°C     Katowice             -4°C     Częstochowa   -4°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 3 cm do 6 cm, w górach o 8 cm. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C, w rejonach podgórskich od -10°C do -7°C, lokalnie na Podhalu -12°C.
Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni skręcający na zachodni. Wysoko w górach wiatr  w porywach do 75 km/h. Zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   -4°C      Kielce  -3°C      Rzeszów  -5°C     Zakopane  -9°C


Niedziela (17 styczeń)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w klinie Wyżu Azorskiego, w mroźnym powietrzu arktycznym. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od -9°C na wschodzie do -2°C miejscami na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Gdańsk  -6°C  Koszalin  -5°C  Szczecin  -3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -15°C do -11°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni.

Olsztyn  -13°C       Suwałki  -13°C          Białystok  -15°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od -10°C na wschodzie do -4°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy.

Poznań   -8°C         Gorzów  Wlkp.    -4°C        Toruń              -10°C
Kalisz      -9°C         Bydgoszcz            -9°C        Zielona Góra    -5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -16°C na wschodzie do -10°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, zmienny.

Warszawa   -12°C          Łódź  -12°C        Lublin   -15°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie na zachodzie regionu na przeważającym obszarze na ogół umiarkowane, na wschodzie duże  z opadami śniegu, w ciągu dnia postępujące większe przejaśnienia i rozpogodzenia i zanik opadów. W Sudetach opady śniegu. Temperatura maksymalna od -12°C do na wschodzie do -5°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W Sudetach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, północny skręcający na wschodni; miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław   -10°C     Jelenia Góra       -9°C     Legnica             -10°C
Opole        -10°C     Katowice           -10°C     Częstochowa  -11°C
   
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Początkowo zachmurzenie całkowite z opadami śniegu, w ciągu dnia postępujące większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz zanik opadów. Temperatura maksymalna od -14°C do -10°C. Wiatr przeważnie słaby, północny.

Kraków   -12°C      Kielce  -12°C      Rzeszów -13 °C     Zakopane  -11°C