Przejdź do treści

17.11.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 17-19.11.2023 r.

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będą kształtować niże oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych. Zrobi się chłodniej, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura maksymalna w sobotę może nie przekroczyć 0°C. Będzie także pochmurno i wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Najintensywniej popada na południu kraju, zwłaszcza w Tatrach, gdzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej za cały okres od piątku do niedzieli przekroczy 50 cm.

Tatry. Fot. Michał Trzebunia| IMGW-PIB

Tatry. Fot. Michał Trzebunia| IMGW-PIB

PIĄTEK (17.11)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem wypełniającego się niżu znad Danii oraz drugiego niżu przemieszczającego się znad południowych Niemiec na wschód, nad Czechy i Węgry oraz związanych z nimi stref frontów atmosferycznych. Wciąż napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr słaby, w rejonie Zatoki Gdańskiej okresami umiarkowany, na ogół z kierunków wschodnich.

Gdańsk: 3°C             
Koszalin: 4°C    
Szczecin: 6°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami, głównie na południu i w centrum, opady deszczu, przechodzące po południu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, wschodni.

Olsztyn: 2°C             
Suwałki: 1°C          
Białystok: 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami słabe opady deszczu, na północnym wschodzie regionu możliwy również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby, zwykle zachodni.

Poznań: 4°C   
Kalisz: 5°C        
Gorzów Wlkp.: 5°C   
Zielona Góra: 4°C           
Toruń: 5°C
Bydgoszcz: 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie całkowite i opady deszczu, w ciągu dnia przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Na południowym wschodzie prognozowana suma opadów to 10-15 mm, a na północy i wschodzie regionu możliwy przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm. Wieczorem na  północnym wschodzie opady śniegu mogą być o natężeniu umiarkowanym i będą ograniczać widzialność do 300 m. Miejscami ślisko! Temperatura maksymalna od 1°C miejscami na północnym wschodzie do 5°C na południu regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, wschodni i północno-wschodni.

Warszawa: 3°C               
Łódź: 5°C             
Lublin: 3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a w obszarach powyżej 500 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, lokalnie w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3-5 cm. Temperatura od –6°C do
–3°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 6°C        
Jelenia Góra: 3°C            
Legnica: 5°C
Opole: 6°C            
Katowice: 6°C        
Częstochowa: 5°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, w rejonach podgórskich po południu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem, wieczorem również w śnieg. W górach powyżej 1000 m n.p.m. opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na południu regionu od 10 mm do 15 mm, a w górach do 20 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich o 5 cm do 10 cm, wysoko w górach do 20 cm. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 4°C, wysoko w Beskidach od –1°C do 2°C,  na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od –5°C do –3°C, na szczytach Tatr około –5°C. W górach temperatura maksymalna wystąpi przed południem, potem spadek o około 3°C. Wiatr początkowo słaby, południowo-wschodni i wschodni, w ciągu dnia przejściowo zmienny, po południu nasilający się do umiarkowanego, okresami dość silny i porywisty, skręcający na północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo dość silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni, później słabnący do umiarkowanego, wieczorem porywisty, skręcający na północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 7°C     
Kielce: 5°C     
Rzeszów: 6°C    
Zakopane: 1°C

SOBOTA (18.11)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Węgier nad Morze Czarne i związanego z nim, odsuwającego się na wschód, frontu okluzji. Od zachodu rozbudowywać się zacznie klin wyżu z centrami nad Czechami oraz Hiszpanią. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu na wschodzie regionu rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, lokalnie na wschodzie śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 5°C. Wiatr słaby, początkowo na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Gdańsk: 3°C             
Koszalin: 4°C           
Szczecin: 5°C

Fot. Grzegorz Walijewski IMGW-PIB

Fot. Grzegorz Walijewski IMGW-PIB

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo na zachodzie, w centrum i na południu regionu zanikające opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

Olsztyn: 0°C             
Suwałki: –1°C          
Białystok: 1°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu, na północy i wschodzie regionu możliwy również deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Temperatura maksymalna od 0°C na północy do 5°C na południu. Wiatr słaby, na zachodzie regionu z kierunków zachodnich, na wschodzie z kierunków wschodnich, okresami zmienny.

Poznań: 3°C       
Kalisz: 3°C       
Gorzów Wlkp.: 5°C  
Zielona Góra: 4°C            
Toruń: 1°C
Bydgoszcz: 1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, w północnej połowie regionu, po południu, większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, a na zachodzie regionu także deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Miejscami ślisko! Wiatr na ogół słaby, z kierunków północnych.

Warszawa: 1°C               
Łódź: 2°C             
Lublin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, po południu miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie regionu także śniegu; na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śnieg, przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W szczytowych partiach Sudetów oraz Beskidów opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, na obszarach podgórskich od 0°C do 3°C, wysoko w Beskidach od –5°C do –3°C, na szczytach Sudetów od –6°C do –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wieczorem na zachodzie słabnący, północno-zachodni i północny. Wysoko w Beskidach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w Sudetach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, wieczorem słabnący do dość silnego, około 30 km/h, z kierunków północnych. Wiatr wysoko w górach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 4°C        
Jelenia Góra: 1°C            
Legnica: 5°C
Opole: 4°C            
Katowice: 4°C        
Częstochowa: 3°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej na południu regionu do 8 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od –1°C do 2°C, na szczytach Gór Świętokrzyskich około –1°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów od –5°C do –3°C, na szczytach Tatr około –8°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny; może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 3°C     
Kielce: 1°C     
Rzeszów: 1°C    
Zakopane: 0°C

NIEDZIELA (19.11)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej z ośrodkiem nad Szkocją. Od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg układu frontów atmosferycznych. Z zachodu będzie napływało cieplejsze powietrze polarne morskie. Wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na wschodzie i w centrum regionu także śniegu. Rano miejscami śliskie drogi. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 10°C na zachodzie, nad morzem 4-5°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków południowych.

Gdańsk: 3°C             
Koszalin: 6°C           
Szczecin: 10°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające do dużego. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Olsztyn: 2°C             
Suwałki: 0°C          
Białystok: 1°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże oraz opady deszczu, a na wschodzie także deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych.

Poznań: 9°C   
Kalisz: 9°C            
Gorzów Wlkp.: 10°C  
Zielona Góra: 10°C            
Toruń: 3°C    
Bydgoszcz: 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2°C na północy do 9°C na południowym zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, z kierunków południowych.

Warszawa: 3°C               
Łódź: 5°C             
Lublin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, jedynie na wschodzie regionu początkowo opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu przechodzące miejscami w deszcz ze śniegiem. Temperatura od 0°C do 2°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, wzmagający się do silnego i bardzo silnego, od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni, powodujący miejscami zawieje śnieżne.

Wrocław: 7°C        
Jelenia Góra: 6°C            
Legnica: 8°C
Opole: 6°C            
Katowice: 4°C        
Częstochowa: 4°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Początkowo opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Kraków: 4°C     
Kielce: 3°C     
Rzeszów: 4°C    
Zakopane: 2°C

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB